Μπακς: Πάρτι 38 πόντων με Γιάννη και σούπερ άμυνα, τρίτη σερί νίκη μετά το All Star Break

2024-02-28T07:20:38+00:00 2024-03-04T17:58:54+00:00.

28/Feb/24 07:20

giannis-antetokounmpo-milwaukee-bucks
Gary Dineen / Getty Images / Ideal Image

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους σε 24 λεπτά κι οι Μπακς διέλυσαν με 123-85 τους Χόρνετς στο Μιλγουόκι, φτάνοντας στις τρεις σερί νίκες μετά το Αll Star Break. Φαίνεται πως χρειάζονταν το διάλειμμα για να σκεφτούν τι έφταιγε μέχρι τότε…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 32 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και με 47 (!) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Ντοκ Ρίβερς να ξεκουράσει τα βασικά του “αστέρια”, αφού και ο Λίλαρντ δεν έπαιξε περισσότερο από 25 λεπτά, μετρώντας 23 πόντους.

Ο Γιάννης κατέβασε οκτώ ριμπάουντ, είχε 7/8 βολές και 8/13 σουτ. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Μπόμπι Πόρτις από τον πάγκο.

Οι Μπακς έφτασαν στις τρεις σερί νίκες μετά το All-Star break και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-7 με τον Ντοκ Ρίβερς στον πάγκο τους, βάζοντας περισσότερα στοιχεία από αυτά που ζητάει στο παιχνίδι, τα οποία αφορούν κυρίως στην άμυνα.

Με το 58-26 του ημιχρόνου, οι Μπακς κράτησαν τους Χόρνετς στο μικρότερο σύνολο πόντων για οποιαδήποτε ομάδα φέτος στο ΝΒΑ!
Επίσης είναι το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ για τους Μπακς σε πρώτο ημίχρονο, από όταν είχαν δεχτεί 25 πόντους στις 3 Μαρτίου του 1972 με τους Σίξερς!

Τι άλλο πέτυχαν αμυντικά;

Οι Μπακς δέχτηκαν λιγότερους από 100 πόντους για τέταρτη φορά στα επτά τελευταία παιχνίδια, ενώ αυτό είχε συμβεί μόλις σε… ένα παιχνίδι από τα 52 της κανονικής περιόδου!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 12 λεπτά αλλά δεν σκόραρε.

Όλα αυτά απέναντι σε μία φορμαρισμένη ομάδα με πέντε νίκες στα τελευταία επτά παιχνίδια από τότε που έγιναν οι ανταλλαγές.

Ο Μάιλς Μπρίτζες με 17 πόντους και ο Τρε Μαν με 16 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των Χόρνετς, ενώ ο Βάσα Μίτσιτς έμεινε στους δύο πόντους με τρεις ασίστ στο ενεργητικό του σε 17 λεπτά.