Κλίπερς-Λέικερς: “Ανατροπάρα” από το -21 με φοβερό ΛεΜπρόν στην τέταρτη περίοδο

2024-02-29T07:13:39+00:00 2024-02-29T07:20:43+00:00.

29/Feb/24 07:13

LOS ANGELES, CA - FEBRUARY 28: LeBron James #23 of the Los Angeles Lakers dribbles the ball during the game against the LA Clippers on February 28, 2024 at Crypto.Com Arena in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2024 NBAE (Photo by Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images)

Μέχρι και λίγο μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Κλίπερς φαινόταν πως θα πάρουν ακόμα μία νίκη κατά των Λέικερς. Φευ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε τη μεγαλύτερη ανατροπή της καριέρας του (!) σε τέταρτη περίοδο και οι Λέικερς γύρισαν από το -21 (98-77), πετυχαίνοντας τεράστια νίκη με 116-112 επί των τυπικά γηπεδούχων συμπολιτών τους!

Ο “Βασιλιάς” από μόνος του είχε περισσότερους πόντους από τους Κλίπερς στην τέταρτη περίοδο (!), βάζοντας 19 από τους συνολικά 34 πόντους σε αυτό το διάστημα και οι Λέικερς έκαναν ένα 39-16, σοκάροντας τους “Κλιπς”!

Ο Τζέιμς έβαλε μάλιστα 7/12 τρίποντα – ρεκόρ σεζόν έξω από τα 7.25 μέτρα- τα πέντε στην τέταρτη περίοδο!

Το ματς κρίθηκε στο τέλος, με τον κορυφαίο των Κλίπερς, Καουάι Λέοναρντ (26π., 7ριμπ., 6ασ.) να αστοχεί για την ισοφάριση και τον ΛεΜπρόν να δίνει μακρινή πάσα στον Καμ Ρέντις που ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή για τους Λέικερς.

Ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ (συν τρία μπλοκ), ο Ράσελ έβαλε 18 και ο Ρούι Χατσιμούρα 17 πόντους για τους Λέικερς που ανέβηκαν στην 9η θέση της Δύσης.

Οι Κλίπερς έπαιξαν χωρίς τον Πολ Τζορτζ και τον Ίβιτσα Ζούμπατς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε εννιά ασίστ, ενώ ο Τέρανς Μαν πρόσθεσε 16. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους Κλίπερς που πληρώνουν την απουσία του τραυματία Πολ Τζορτζ και έχουν πέσει στην 4η θέση.