Γιάννης, άμυνα, κυρίαρχοι Μπακς και στη Σάρλοτ για την τέταρτη σερί νίκη

2024-03-01T07:19:36+00:00 2024-03-01T13:23:04+00:00.

01/Mar/24 07:19

giannis-antetokounmpo-tre-mann
CHARLOTTE, NORTH CAROLINA - FEBRUARY 29: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks dribbles against Tre Mann #23 and Grant Williams #2 of the Charlotte Hornets during the second half of the game at Spectrum Center on February 29, 2024 in Charlotte, North Carolina. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Jared C. Tilton/Getty Images)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πρωταγωνίστησε στο 111-99 των Μπακς επί των Χόρνετς στη Σάρλοτ, με σούπερ άμυνα για μία ακόμα βραδιά.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε ένα ακόμα νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ – συν πέντε ασίστ- αλλά ταυτόχρονα η άμυνα των Μπακς ήταν εκείνη που και σε αυτό το παιχνίδι οδήγησε την ομάδα από το Μιλγουόκι στη νίκη, την τέταρτη σερί.

Χάρη σε αυτό το θετικό αποτέλεσμα ο Ντοκ Ρίβερς έφτασε στο πρώτο του σερί τεσσάρων νικών με τους Μπακς, οι οποίοι “σκούπισαν” τους Χόρνετς φέτος, με μέσο όρο διαφοράς 29.2 πόντους!

Είχαν προηγηθεί οι πιο ευρείες νίκες με 38, 36 και 31 πόντους, ενώ είχαν νικήσει στο ακριβώς προηγούμενο παιχνίδι.

Ο Γιάννης είχε 10/15 σουτ με 2/2 τρίποντα και υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος σε 33 λεπτά.

Οι Μπακς πήραν διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο με ξέσπασμα του Γιάννη στα τελευταία πέντε λεπτά και δεν… κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους.

Πέμπτο παιχνίδι με -100 στην άμυνα

Χάρη στη νίκη τους αυτή οι Μπακς έπιασαν ξανά τους Καβαλίερς στη δεύτερη θέση της Ανατολής, μία σημαντική “μάχη” που γίνεται εκεί, αφού θα κρίνει το αβαντάζ έδρας στο πολύ πιθανό ζευγάρωμα τους στο δεύτερο γύρο των πλέι οφς.

Η άμυνα των Μπακς έμεινε κάτω από τους 100 πόντους σε πέμπτο παιχνίδι στα τελευταία οκτώ (!) ενώ στα προηγούμενα 53 το είχαν κάνει μόλις μία!!!

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ έβαλε 19 πόντους με 5/9 τρίποντα, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πρόσθεσε 17 και ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 14 και 10 ριμπάουντ από τον πάγκο των Μπακς.

Ο Μπράντον Μίλερ ξεχώρισε για τους Χόρνετς με 21 πόντους, ο Γκραντ Ουίλιαμς έβαλε 17 κι ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 15 και 10 ριμπάουντ.

Χαμηλά έμεινε ο Βάσα Μίτσιτς με μόλις δύο πόντους στο ενεργητικό του (1/5 σουτ), αλλά μοίρασε επτά ασίστ σε 15 λεπτά συμμετοχής.