Γιάννης “απών”, Λίλαρντ “παρών”, έξι σερί νίκες οι Μπακς με ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ κόντρα στους Κλίπερς

2024-03-05T07:15:38+00:00 2024-03-05T12:51:02+00:00.

05/Mar/24 07:15

Ούτε η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο σταμάτησε τους Μπακς που έφτασαν τις έξι σερί νίκες μετά το 113-106 επί των Κλίπερς στο Μιλγουόκι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε λόγω τενοντίτιδας στον αριστερό αχίλλειο τένοντα χάνοντας το μόλις τρίτο ματς στη σεζόν, αλλά οι Μπακς δεν πτοήθηκαν ούτε από την απουσία του κορυφαίου τους παίκτη.

Συν του Κρις Μίντλετον για 11ο σερί ματς…

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 41 πόντους με 13/13 βολές και 4/9 τρίποντα και οι Μπακς νίκησαν με 113-106 τους Κλίπερς με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Οι Μπακς μπήκαν στο τελικό κομμάτι του αγώνα με χάντικαπ οκτώ πόντων, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 40-25, γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και έτσι πέτυχαν την έκτη σερί νίκη τους!

Χάρη σε αυτές οι Μπακς ανέκτησαν τη 2η θέση στην ανατολική περιφέρεια και παρέμειναν αήττητοι μετά το All Star Break, ενώ έφτασαν ως εκεί με ρεκόρ 3-7 με προπονητή τον Ντοκ Ρίβερς.

Η αλλαγή είναι πλέον ορατή και … τρομάζει τους αντιπάλους τους, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα απέναντι σε μία από τις ισχυρότερες ομάδες της Δύσης.

ΦΟΒΕΡΟΣ ΠΟΡΤΙΣ

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 96-90 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά εκεί ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε μεγάλα καλάθια κι ακόμα… μεγαλύτερα ο Μπόμπι Πόρτις.

Ο αναπληρωματικός σέντερ/φόργουορντ έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα (2/3) και συνολικά σημείωσε 28 πόντους και 16 ριμπάουντ, γυρνώντας τούμπα την κατάσταση την πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα.

Μόνο ο Πατ Μπέβερλι πέτυχε κι αυτός διψήφιο αριθμό πόντων, ξεκινώντας στο βασικό σχήμα, με 12 και εννιά ριμπάουντ.

Όλα αυτά με τους Κλίπερς πλήρεις – πλην Ουέστμπρουκ- και τον Πολ Τζορτζ να βάζει 29 πόντους με 6/10 τρίποντα και τον Τζέιμς Χάρντεν να προσθέτει άλλους τόσους (9 ασίστ) με ένα λιγότερο εύστοχο σουτ (5/10) έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Καουάι Λέοναρντ, όμως, περιορίστηκε στους 16 με 6/19 σουτ, γεγονός που πλήρωσαν ακριβά οι τέταρτοι στη δυτική περιφέρεια, Κλίπερς.