Λέικερς vs. Θάντερ: Ηχηρή νίκη-μήνυμα για τον ΛεΜπρόν και την παρέα του

2024-03-05T07:21:28+00:00 2024-03-05T12:50:11+00:00.

05/Mar/24 07:21

LeBron-Russell-Lakers
Juan Ocampo / Getty Images / Ideal Image

Οι Λέικερς νίκησαν πανεύκολα με 116-104 τους Θάντερ, με την τελική διαφορά να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την κυριαρχία τους επί των πρώην πρωτοπόρων της Δύσης!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ πέτυχε 26 πόντους με 5/11 τρίποντα, ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 24 (12 ριμπάουντ) και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 19-11-8, στο πρώτο παιχνίδι μετά το σπάσιμο του ορίου των 40.000 πόντων!

Η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στις δύο ενδιάμεσες περιόδους, με τους Λέικερς να πετυχαίνουν ένα επί μέρους +17 σε αυτό το διάστημα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 25 πόντους λίγο μετά το τρίτο 12λεπτο!

Ο Ράσελ “κόλλησε” τρία σερί τρίποντα- τα δύο υπό ασφυκτική πίεση και το ματς κρίθηκε χωρίς συζήτηση.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη των Λέικερς επί των Θάντερ, κερδίζοντας έτσι τη φετινή μεταξύ τους σειρά και ταυτόχρονα ρίχνοντας τους από την πρώτη θέση της Δύσης, αφού νίκησαν οι Τίμπεργουλφς και τους προσπέρασαν εκ νέου.

Χάρη στη διαφορά των 25 πόντων ο κόουτς Χαμ είχε την ευκαιρία να αφήσει τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στον πάγκο στα τελευταία έξι λεπτά, ενώ ο Άντονι Ντέιβις δεν έπαιξε καθόλου στην τέταρτη περίοδο.

Ο Όστιν Ριβς πρόσθεσε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και μοίρασε επτά ασίστ.

Η άμυνα των Λέικερς πάνω στον Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ αποδείχτηκε καθοριστική, καθώς ο υποψήφιος για το MVP, έμεινε στους 20 πόντους, ενώ πρόσθεσε τέσσερις ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και δύο μπλοκ σε μία ακόμα γεμάτη στατιστικά βραδιά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ακόμα πιο δυνατή ήταν η άμυνα των Λέικερς πάνω στον Τζέιλεν Ουίλιαμς, καθώς ο δεύτερος σκόρερ των Θάντερ έμεινε στους επτά πόντους.

Ο Λου Ντορτ και ο Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσαν από 15 πόντους και ο Τζος Γκίντεϊ είχε 13 πόντους.

Οι Λέικερς πέτυχαν τη δέκατη νίκη στα τελευταία 14 ματς και παρότι βρίσκονται ακόμα στην 9η θέση, η διαφορά τους από την εξάδα (Σανς) μειώθηκε στα μόλις δύο παιχνίδια.