Καβαλίερς – Σέλτικς: Αδιανόητη ανατροπή από το -22 για Κλίβελαντ με Ντιν Ουέιντ

2024-03-06T06:41:18+00:00 2024-03-06T08:42:22+00:00.

06/Mar/24 06:41

Wade-Dean-Cavaliers
David Liam Kyle/Getty Images/Ideal Images

Οι Καβαλίερς επικράτησαν με 105-104 των Σέλτικς με αδιανόητη ανατροπή 22 πόντων στα τελευταία εννιά λεπτά!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων Καβαλίερς ήταν ο αναπληρωματικός #PF, Ντιν Ουέιντ, που πέτυχε 20 πόντους στην τελευταία περίοδο από τους 23 του ρεκόρ καριέρας του στο επί μέρους 34-17 της ομάδας του, σταματώντας το σερί 11 νικών των πρωτοπόρων του ΝΒΑ, Σέλτικς, το μεγαλύτερο ως τώρα στη σεζόν!

Με καλάθι του Τέιτουμ οι Σέλτικς ξέφυγαν με 22 πόντους, μόλις εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στο Κλίβελαντ.

Οι Καβαλίερς έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Ντόνοβαν Μίτσελ και τον Έβαν Μόμπλεϊ να αποσύρεται στον πάγκο λόγω διαστρέμματος στο τρίτο 12λεπτο.

Τη θέση του πήρε ο Ουέιντ ο οποίος έβαλε πέντε τρίποντα και οι Καβς κατάφεραν μέσα σε έξι λεπτά (!) να ισοφαρίσουν σε 99-99.

Στα επόμενα τρία λεπτά το ματς πήγε πόντο πόντο με τον Ουέιντ να βάζει ένα φόλοου και να δίνει προβάδισμα με 105-104 στην ομάδα του, 19” πριν το τέλος.

Ο Τέιτουμ ανέλαβε την τελευταία προσπάθεια των Σέλτικς και οι διαιτητές έδωσαν υπέρ του φάουλ στην άμυνα του Γκάρλαντ, με μόλις 0.7” να απομένει.

Οι Καβς όμως έκαναν challenge στην απόφαση και δικαιώθηκαν, καθώς αποδείχτηκε ότι ο Τέιτουμ άπλωσε τα πόδια του για να κερδίσει την επαφή και έτσι ολοκληρώθηκε η τεράστια ανατροπή των Καβαλίερς, μεγαλύτερη της ιστορίας του σε τέταρτη περίοδο!

Οι Καβαλίερς είχαν στο πλευρό τους τον Τράβις Κέλσι- σύντροφο της Τέιλορ Σουίφτ για τους μη γνωρίζοντες- , πρωταθλητή του NFL φέτος, ο οποίος ενθάρρυνε την μεγάλη ανατροπή και την πανηγύρισε με την ψυχή του.

Ο Ουέιντ είχε 6/9 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ σε μόλις 21 λεπτά!

Ο Τζάρετ Άλεν πρόσθεσε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ κι ο Γκάρλαντ μέτρησε 16 πόντους και 11 ασίστ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν πρώτος σκόρερ των Σέλτικς με 26 και τον ακολούθησε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 24 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 21 πόντους.