Ουόριορς: Προσγείωσαν ανώμαλα τους Μπακς παρά την επιστροφή Γιάννη

2024-03-07T07:04:50+00:00 2024-03-07T13:30:46+00:00.

07/Mar/24 07:04

Giannis-Antetokounmpo-Steph-Curry
(Ezra Shaw/Getty Images/Ideal Image

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε αλλά οι Μπακς προσγειώθηκαν ανώμαλα από τους Ουόριορς (90-125) στο Σαν Φρανσίσκο.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Έπειτα από έξι σερί νίκες οι Μπακς γνώρισαν τη συντριβή από τους Ουόριορς, οι οποίοι ξέσπασαν μετά τους … 52 πόντους διαφορά που της ήττας τους στη Βοστόνη!

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 29 πόντους με 6/10 τρίποντα κι οι Ουόριορς έκαναν ένα επί μέρους 32-9 (!) στην τέταρτη περίοδο για να πάρουν μία τεράστια νίκη επί των Μπακς, σταματώντας έτσι το σερί των έξι νικών που είχαν προηγηθεί.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε έπειτα από ένα παιχνίδι και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Μπακς με 23 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ, έχοντας 8/15 σουτ (1/3 τρίποντα) και 6/9 βολές.

Οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 20 πόντους (!) διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν το παιχνίδι και μείωσαν στους 12 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Αυτό όμως ήταν και το τελευταίο τους ξέσπασμα.

Οι Ουόριορς ήταν ισοπεδωτικοί στην τελευταία περίοδο με το απίστευτο 32-9 και το ματς ολοκληρώθηκε με θρίαμβο για την παρέα του Στεφ Κάρι.

Ο Τζόναθαν Κουμίνγκα πρόσθεσε 20 πόντους και τρία μπλοκ, ο Τρέις Τζάκσον-Ντέιβις έβαλε 15 και ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 12 πόντους για τους Ουόριορς που έπιασαν τους Λέικερς στις θέσεις 9-10 και πλησίασαν στο μισό παιχνίδι τους Μάβερικς.

Παρά την ήττα τους, οι Μπακς έμειναν στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, καθώς έχασαν και οι Καβαλίερς στην Ατλάντα (112-101).

Ο Μπόμπι Πόρτις πέτυχε 20 πόντους, όσους κι ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 5/10 τρίποντα και έξι ασίστ, αλλά κανείς άλλος παίκτης του Ντοκ Ρίβερς δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε τρία λεπτά και έκανε δύο κλεψίματα.