2024-03-09T07:38:23+00:00 2024-03-09T07:38:23+00:00.

09/Mar/24 07:38

Shai-Gilgeous-Alexander-Oklahoma-City-Thunder, OKC
Barry Gossage/Getty Images/ Ideal Image

Οι Θάντερ νίκησαν τους Χιτ με 107-100 και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή, αφού οι Τίμπεργουλφς λύγισαν στο Κλίβελαντ στην παράταση.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Σέι Γκίλτζεους Αλεξάντερ έβαλε 37 πόντους σε μία υπέροχη εμφάνιση (6ασ., 2ταπ.) και οδήγησε τους Θάντερ σε μία μεγάλη νίκη με 107-100, χάρη στο εξαιρετικό τους δεύτερο ημίχρονο.

Οι Θάντερ επικράτησαν με 17 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καναδό σούπερ σταρ να βάζει 23 σε αυτό το διάστημα, γυρνώντας το ματς με το οποίο ανέβηκαν και πάλι στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας.

Έστω και μισό παιχνίδι διαφορά…

Η άμυνα των Θάντερ δέχτηκε μόλις 43 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με τη δεύτερη σερί νίκη ανέκτησαν το προβάδισμα για το απόλυτο αβαντάζ της έδρας στη δυτική περιφέρεια.

Ο Τζέιλεν Ουίλιαμς πρόσθεσε 15 πόντους και ο Τζος Γκίντεϊ άλλους 11 και εννιά ριμπάουντ.

Ο Χάιμε Χάκεζ έβαλε 25 πόντους με 10/13 σουτ από τον πάγκο των Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε 20 αλλά ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους πέντε με 1/9 σουτ (!) και έμεινε “μονοψήφιος” για μόλις τέταρτη φορά φέτος.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ-ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΦΣ

Η καλύτερη εκτός έδρας ομάδα του ΝΒΑ, οι Τίμπεργουλφς, δεν τα κατάφεραν στο Κλίβελαντ, όπου οι ελλιπείς Καβαλίερς επικράτησαν με 113-104 στην παράταση.

Παρά την απουσία του Ντόνοβαν Μίτσελ και του Έβαν Μόμπλεϊ – και του Τάουνς από την άλλη – οι Καβαλίερς είδαν τον Ντάριους Γκάρλαντ να βάζει 34 και τον Τζάρετ Άλεν να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (18ριμπ.).

Ο Γκάρλαντ προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο υπέροχος Ναζ Ριντ (34π., 7/11 τρίποντα) τον σταμάτησε στο τρίποντο.

Ο Άντονι Έντουαρντς επιχείρησε να δώσει τη νίκη στην εκπνοή, αλλά το σουτ μέσης απόστασης βρήκε μόνο… αέρα.

Ο “Αντ” πέτυχε 19 πόντους έχοντας μόλις 7/27 σουτ, ενώ το ακριβώς προηγούμενο βράδυ είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του με μπλοκ στην εκπνοή.