Νάγκετς – Ράπτορς 125-119: Ανατροπή έπος από το -22 με “τριπλό” Γιόκιτς

2024-03-12T07:29:49+00:00 2024-03-12T13:13:59+00:00.

12/Mar/24 07:29

Jokic-Nuggets-Raptors
Bart Young/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Νάγκετς επικράτησαν με 125-119 των Ράπτορς στο Ντένβερ, παρότι βρέθηκαν στο -20 στα μισά της τρίτης περιόδου και -22 νωρίς στο πρώτο ημίχρονο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές πίστεψαν ότι θα νικήσουν … μαρς τους ελλιπέστατους Ράπτορς που έπαιξαν χωρίς τους Σκότι Μπαρνς, Τζέικομπ Ποέλτλ (μάλλον out for season), Γκάρι Τρεντ, Ιμάνουελ Κούικλι και Κρις Μπουσέρ!

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να δώσουν ένα σκληρό μάθημα στους Νάγκετς και προηγήθηκαν με 84-64 στα μισά της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά ταρακούνησε τους γηπεδούχους που με τον Νίκολα Γιόκιτς να πετυχαίνει ακόμα ένα εντυπωσιακό τριπλ νταμπλ, έχοντας 35 πόντους, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ αλλά και έξι κλεψίματα, που είναι ρεκόρ σεζόν.

Ο αθεόφοβος…

Είναι δε, χαρακτηριστικό ότι ο Σέρβος σούπερ σταρ έκλεψε τέσσερις μπάλες στην τρίτη περίοδο όταν οι Νάγκετς άρχισαν να γυρνάνε το παιχνίδι από τα μισά και έπειτα και έβαλε τις βάσεις για την ανατροπή.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 12 (από τους 26) πόντους στην τέταρτη περίοδο και στο 42′ οι Νάγκετς είχαν γυρίσει το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα, ανατρέποντας την κατάσταση σε 12 λεπτά!

Ο Μάρεϊ μέτρησε και 12 ασίστ.

Ένα τρίποντο του Μάικλ Πόρτερ του Μάικλ Πόρτερ (19π.) ήταν αυτό που λίγο πριν μπει το τελευταίο λεπτό του συναρπαστικού αγώνα έκρινε τον τελικό νικητή.

Στους 19 σταμάτησε και ο Άαρον Γκόρντον για τους Νάγκετς, οι οποίοι με τρεις σερί νίκες άφησαν τους Τίμπεργουλφς πίσω τους στην 3η θέση και απειλούν τους Θάντερ στην κορυφή της Δύσης από απόσταση μόλις μισού παιχνιδιού!