Κινγκς – Μπακς: Θρίαμβος για Σακραμέντο μετά οκτώ χρόνια, μόνος του ο Γιάννης

2024-03-13T07:12:12+00:00 2024-03-13T11:58:06+00:00.

13/Mar/24 07:12

Giannis-Antetokounmpo-Sabonis
Ezra Shaw/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Κινγκς διέλυσαν με 129-94 τους Μπακς στο Σακραμέντο, σπάζοντας ένα σερί 15 ηττών που κρατούσε από την 1η Φεβρουαρίου του 2015!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Κινγκς ήταν σαρωτικοί κατά των Μπακς, νικώντας για πρώτη φορά εδώ και οκτώ χρόνια, με τα “Ελάφια” να μετρούν σερί 15 θετικών αποτελεσμάτων το οποίο ήταν το μεγαλύτερο στο ΝΒΑ για οποιαδήποτε ομάδα!

Δεν υπήρχε καν αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή, αφού οι Κινγκς δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ, πήραν διψήφια διαφορά από τα μέσα του δευτέρου 12λεπτου, έφτασαν στο +30 στα μισά του τέταρτου και η διαφορά πήγε ακόμα ψηλότερα στο τέλος του αγώνα με ένα 34-16 στην τελευταία περίοδο!

Θρίαμβος χωρίς καμία αντίσταση, παρά μόνο από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έπαιζε μόνος τους μετρώντας 30 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Γιάννης είχε 10/15 δίποντα (0/2 τρίποντα) και 12/14 βολές, ενώ μοίρασε και τέσσερις ασίστ σε 33 λεπτά που έμεινε στο παρκέ για να περισώσει οτιδήποτε γινόταν αλλά εις μάτην…

Ο ΝτεΆαρον Φοξ πέτυχε 29 πόντους με 4/5 τρίποντα και μοίρασε επτά τελικές πάσες, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ χωρίς να υποπέσει σε λάθος!

Για τον Σαμπόνις ήταν το 47ο συνεχόμενο νταμπλ νταμπλ και πέτυχε ρεκόρ ιστορίας για τους Κινγκς το οποίο κρατούσε ο Τζέρι Λούκας από τη σεζόν 1967-68!

Ο Μαλίκ Μονκ πρόσθεσε 25 πόντους κι ο Χάρισον Μπαρνς έβαλε άλλους 16 για τους Κινγκς που πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, πλησιάζοντας τους Σανς στην 6η θέση στο μόλις μισό παιχνίδι.

Οι Μπακς πέτυχαν μόλις μία νίκη σε τρία ματς στην Καλιφόρνια αλλά κρατούν την 2η θέση στην ανατολική περιφέρεια, αλλά με μισό ματς προβάδισμα από τους τρίτους Καβαλίερς, οι οποίοι έχασαν έδαφος λόγω των πολλών απουσιών και των ηττών που τις συνόδευσαν.

Είχαν μόλις 36.3% εντός πεδιάς και ένα κάκιστο 7/39 (18%!) έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έμεινε στους δέκα πόντους με 2/12 σουτ (1/6 τρίποντα), ο Μαλίκ Μπίσλεϊ έβαλε 11 με 3/11 τρίποντα και ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε άλλους τόσους.