Σαμπόνις: 50 σερί νταμπλ νταμπλ, στην παράταση οι Κινγκς με Γκρίζλις – Επιστρέφει ο Βεζένκοφ

2024-03-19T07:09:52+00:00 2024-03-19T15:50:58+00:00.

19/Mar/24 07:09

domantas-sabonis-sacramento-kings
Rocky Widner / Getty Images / Ideal Image

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έφτασε τα 50 σερί νταμπλ νταμπλ και οι Κινγκς νίκησαν με 121-111 τους Γκρίζλις στην παράταση.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντομάντας Σαμπόνις γκρεμίζει σε κάθε αγώνα τα προσωπικά και ομαδικά ρεκόρ στα νταμπλ νταμπλ φτάνοντας τα 50 (25π., 18ριμπ., 5ασ.) και μαζί με τον Μαλίκ Μονκ και τον ΝτεΆαρον Φοξ οδήγησαν τους Κινγκς σε μία δύσκολη, μα άκρως πολύτιμη, νίκη επί των Γκρίζλις στο Σακραμέντο.

Ο Φοξ ισοφάρισε στην κανονική διάρκεια του αγώνα και οι Γκρίζλις αστόχησαν στο σουτ νίκης, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση όπου “μίλησε” ο Μαλίκ Μονκ.

Ο αναπληρωματικός γκαρντ των Κινγκς πέτυχε 28 πόντους συνολικά (6ριμπ., 6ασ.), αλλά τους 12 από τους 16 της ομάδας του στην παράταση και χάρη στη νίκη τους αυτή κράτησαν την πολύτιμη 6η θέση στη Δύση.

Ο Τζι Τζι Τζάκσον (22π.) έβαλε το πρώτο καλάθι στην παράταση και ακολούθησε ένα 12-0 των Κινγκς με το ρεσιτάλ του Μονκ. Το Σακραμέντο έφτασε τώρα σε ρεκόρ 5-1 στα έξτρα πεντάλεπτα.

Ο ΝτεΆαρον Φοξ πρόσθεσε 23 πόντους, 10 ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Ο Τζάρεν Τζάκσον τζ ήταν πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 25 πόντους (8/27 σουτ) και ο Ντέσμοντ Μπέιν που επέστρεψε πρόσφατα έπειτα από απουσία δύο μηνών, έβαλε 24.

ΠΡΟΠΟΝΗΘΗΚΕ Ο ΒΕΖΕΝΚΟΦ

Ο Σάσα Βεζένκοφ προπονήθηκε με τους Κινγκς την παραμονή του αγώνα, για πρώτη φορά έπειτα από το βαρύ διάστρεμμα το οποίο υπέστη πριν από περίπου πέντε εβδομάδες.

Ο MVP της Ευρωλίγκας έπαιξε τελευταία φορά στις 10 Φεβρουαρίου όταν τραυματίστηκε στον αστράγαλο για δεύτερη φορά μέσα στο 2024.

Η επιστροφή του στα παρκέ θεωρείται θέμα χρόνου, λίγο πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου καθώς απομένουν άλλα 15 παιχνίδια.