Νικς: Διέλυσαν σε μία περίοδο τους Νετς που έφτασαν τις έξι σερί ήττες

2024-03-23T20:16:37+00:00 2024-03-23T20:16:37+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Mar/24 20:16

Donte-DiVincenzo-Nets-Knicks-NBA
Nathaniel S. Butler / Getty Images / Ideal Image

Οι Νικς χρειάστηκαν μία μόλις περίοδο για να διαλύσουν τους Νετς (105-93) και ν’ ανέβουν στην τέταρτη θέση της Δύσης (42-28 μαζί με τους Μάτζικ).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τους Πρωταθλητές Νάγκετς, οι Νικς επέστρεψαν στις νίκες, επικράτησαν των Νετς με 105-93 στην έδρα τους κι ανέβηκαν στο 42-28 στη Δυτική Περιφέρεια, δηλαδή στην τέταρτη θέση εκεί που βρίσκονται με το ίδιο ρεκόρ κι οι Ορλάντο Μάτζικ. Από την άλλη, η ομάδα του Μπρούκλιν έφτασε τις έξι διαδοχικές ήττες (Μάτζικ, Πέισερς, Σπερς, Πέλικανς, Μπακς και Νικς), έπεσαν στο 26-45 και παραμένουν στην 11η θέση τέσσερις νίκες πίσω απ’ τους Χοκς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 31 πόντους (12/24 σουτ, 4/13 τρίποντα), έχοντας 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μάιλς ΜακΜπράιντ με 26 πόντους (6/12 τρίποντα), ο οποίος είχε και 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Καμ Τόμας έβαλε 18 πόντους (6/14 σουτ, 1/5 τρίποντα), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ενώ 18 πέτυχε ο Μάικαλ Μπρίτζες (4/9 τρίποντα), με 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Στους 9 έμεινε ο Ντένις Σρούντερ (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι απ’ το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ και να βρίσκουν ευκολότερα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η ομάδα της Νέας Υόρκης βελτίωσε την άμυνά της και με καλάθια του Χαρτενστέιν και του Μάιλς ΜακΜπράιντ πήρε προβάδισμα μέχρι και με έξι πόντους, λίγο πριν το Μπρούκλιν απαντήσει σ’ αυτή την αντεπίθεση με δικό του σερί που ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο μετά από ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ του Μάικαλ Μπρίτζες πίσω από το κέντρο!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά, οι Νικς πάτησαν το γκάζι και με προσωπικά κυρίως καλάθια του τρομερού Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, έτρεξαν ένα σερί 21-5 κι ουσιαστικά πήραν μία διαφορά 17 πόντων, την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα, για να έρθει η 42η νίκη τους φέτος.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-30, 56-57, 80-77, 105-93

Photo Credits: GettyImages