NBA: Μεγάλη νίκη των Σίξερς κόντρα στους Κλίπερς, σόου Ζάιον στο Ντιτρόιτ

2024-03-24T22:45:08+00:00 2024-03-24T22:52:45+00:00.

24/Mar/24 22:45

Πολύ σημαντική νίκη των Σίξερς μέσα στο Λος Άντζελες απέναντι στους Κλίπερς. Ο Ζάιον έδειξε τον δρόμο στους Πέλικανς κόντρα στους Πίστονς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Οι Σίξερς (39-32) έκαναν μεγάλο ματς και πέτυχαν ακόμα μεγαλύτερη νίκη επί των Κλίπερς (44-26) στο Λος Άντζελες με 107-121.

Η Φιλαντέλφια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έμεινε για το μεγαλύτερο διάστημα μπροστά στο σκορ, πριν αλλάξουν όλα στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί ήταν που… ξέφυγε για τα καλά, καθώς έκανε ένα επιμέρους 4-18 για το +21 (87-108), με την διαφορά αυτή να είναι καθοριστικό μέχρι το φινάλε.

Ο Μάξεϊ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 24 πόντους-6 ασίστ (9/17 σουτ) σε 44′, όσους είχε και ο Χάρις (11/19 σουτ). Στους 23 (5 ριμπάουντ) ο Πέιν.

Από πλευράς Λ.Α. ο Λέοναρντ μέτρησε 20 πόντους-6 ριμπάουντ (7/16 σουτ), ενώ 20 είχε και ο Πάουελ. Ο Τζορτζ έμεινε στους 18 (7/15 σουτ) και ο Χάρντεν στους 12 (14 ασίστ, 5/13 σουτ).

Τα 12λεπτα: 29-41, 56-63, 83-88, 107-121

Συνεχίζουν πέμπτοι οι Πέλικανς με φοβερό Ζάιον

Πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι ματς για τους Πέλικανς, οι οποίοι δεν είχαν πρόβλημα κόντρα στους Πίστονς για το τελικό 101-114.

Οι φιλοξενούμενοι του 44-27 ξεκίνησαν εντυπωσιακά με 10-29 στην πρώτη περίοδο, για να φτάσουν ακόμα και στο +22 και την εύκολη επικράτηση.

Ο Ζάιον με 36 πόντους (13/14 δίποντα, 10/14 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Νέας Ορλεάνης, με τον ΜακΚόλουμ να προσθέτει 23 πόντους-7 ασίστ.

Για το Ντιτρόιτ, που υποχώρησε στο 12-59 (έκτη σερί ήττα), Μετού και Φλιν είχαν από 17 πόντουε, ενώ ο Άιβι πρόσθεσε 16 και ο Βάισμαν 15 (11 ριμπάουντ).

Τα 12λεπτα: 10-29, 41-57, 66-83, 101-114