Κερ για Κάρι: “Κουβαλάει το βάρος του franchise τα τελευταία 15 χρόνια, δεν γίνεται να…”

2024-03-25T13:08:39+00:00 2024-03-25T13:18:50+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

25/Mar/24 13:08

Ο Στεφ Κάρι δηλώνει έτοιμος να παίξει ακόμη περισσότερα λεπτά στα 36 του και ο Στιβ Κερ διαφωνεί μ’ αυτό.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η αλήθεια μάλλον βρίσκεται κάπου στη μέση…

Οι Ουόριορς τα βρήκαν σκούρα απ’ τους καλύτερους Τίμπεργουλβς ο Κάρι και ο Τόμπσον (στα 8″ πριν το τέλος) αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ για να ισοφαρίσουν το ματς και οι “Λύκοι” πανηγύρισαν την 49η νίκη τους φέτος στο NBA.

Ο Στεφ Κάρι ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 31 πόντους (5/11 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής (29:50) κι ο σούπερσταρ του Γκόλντεν Στέιτ τόνισε πως ακόμη κι αν χρειαστεί να αγωνιστεί περισσότερα λεπτά, θα το κάνει.

Ο Στεφ Κάρι έχει ήδη αγωνιστεί σε 64 ματς αυτή στη σεζόν, έχοντας 33 λεπτά κατά μέσο όρο στα 36 του πλέον χρόνια…

Η κατάσταση είναι ξεκάθαρη. Κάθε παιχνίδι έχει σημασία. Πλησιάζουμε στο κάτω άκρο της βαθμολογίας, κανένας δε θα σηκώσει λευκή σημαία. Αν χρειαστεί να παίξω περισσότερα λεπτά, είμαι έτοιμος γι’ αυτό“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Στεφ Κάρι.

Μ’ αυτή την άποψη πάντως δεν συμφωνεί ο τεχνικός των ΟυόριορςΣτιβ Κερ, τονίζοντας πως έχει σηκώσει την ομάδα στους ώμους του τα τελευταία 15 χρόνια.

Οι τελευταίες εβδομάδες είναι πολύ δύσκολες για εκείνον. Κουβαλάει το βάρος αυτού του franchise στους ώμους του τα τελευταία 15 χρόνια. Δεν μπορούμε να περιμένουμε να παίξει 35 λεπτά. Έχουμε πέντε παιχνίδια σε επτά μέρες εκτός έδρας, οπότε αν θέλετε να πείτε πως το να παίξει 30 αντί για 32 λεπτά είναι η διαφορά της ήττας από τη νίκη, τότε διαφωνώ απόλυτα. Προσπαθούμε να κερδίσουμε αλλά και να τον κρατάμε φρέσκο“.

Photo Credits: GettyImages