Μπακς-Λέικερς 124-128: Δεν έφτανε ο τριπλός Γιάννης σε ματς έπος δύο παρατάσεων!

2024-03-27T07:01:12+00:00 2024-03-27T07:01:12+00:00.

27/Mar/24 07:01

Giannis-Antetokounmpo-Davis
Andrew D. Bernstein/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Λέικερς πήραν μεγάλη νίκη με 128-124 επί των Μπακς στη δεύτερη παράταση, παρά το τριπλ νταμπλ του Γιάννη και την απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Λέικερς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους παρά την απουσία του ΛεΜπρόν και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή από το -19 στα μισά της τελευταίας περιόδου!

Ο φοβερός Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το 9ο τριπλ νταμπλ της χρονιάς (ρεκόρ) με 29 πόντους, 21 ριμπάουντ- ρεκόρ σεζόν- και 11 ασίστ (για επτά λάθη), ενώ είχε επίσης δύο κλεψίματα και τρία μπλοκ!!!

Ήταν ο κύριος λόγος που οι Μπακς προηγήθηκαν με 32-16 στην πρώτη περίοδο και με 94-75 στα μισά της τέταρτης, κερδίζοντας πολλές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό των Λέικερς.

Δύο άστοχες βολές του, όμως (1/6), 24” πριν το δραματικό φινάλε της δεύτερης παράτασης, στέρησαν από τους Μπακς τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τη νίκη, κι αφού είχε προηγηθεί ένα clutch τρίποντο του υπέροχου Όστιν Ριβς ο οποίος επίσης πέτυχε τριπλ νταμπλ.

Ο Ριβς έγινε “τριπλός” για δεύτερη φορά στην καριέρα του με 29 πόντους (4/10τριπ.), 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ για ένα μόλις λάθος σε 48 λεπτά συμμετοχής, αλλά υπήρχαν συμπαίκτες του με περισσότερο χρόνο στο παρκέ…

Ο Άντονι Ντέιβις μέτρησε 34 πόντους και 23 ριμπάουντ (!) σε 52 λεπτά κι ο Άντζελο Ράσελ είχε 50′ με 29 πόντους (7/22 σουτ), 12 ασίστ και επτά “σκουπίδια”.

Ο Ντέιβις με τάπα του- από τις τέσσερις- έσωσε τους Λέικερς σχεδόν στην εκπνοή της πρώτης παράτασης, σε προσπάθεια του Λίλαρντ.

Οι Λέικερς προηγήθηκαν μία και μοναδική φορά στις δύο παρατάσεις αλλά ήταν αρκετή για τη νίκη, ωστόσο αυτό που μέτρησε περισσότερο ήταν η μεγάλη ανατροπή, καθώς οι Μπακς δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το ευρύ προβάδισμα των 19 πόντων στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα.

Η βαθμολογική θέση των Λέικερς δεν άλλαξε καθώς παρέμειναν στην 9η της δυτικής περιφέρειας, μειώνοντας πάντως το χάντικαπ με το 7-8 (Κινγκς, Σανς) στα δύο παιχνίδια και έτσι ελπίζουν σε προσπέρασμα για να αποφύγουν το (σίγουρο) διπλό παιχνίδι στο “Play-In”.

Απαράλλαχτη έμεινε η βαθμολογική κατάσταση και των Μπακς, οι οποίοι παρέμειναν στη 2η θέση της Ανατολής που τους δίνει διπλό αβαντάζ έδρας στα πλέι οφς της περιφέρειας.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έβαλε 27 πόντους αλλά με 3/12 τρίποντα και μοίρασε οκτώ τελικές πάσες.

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ πρόσθεσε 21 με 5/14 τρίποντα και ο Μπόμπι Πόρτις είχε 18 και 13 ριμπάουντ από τον πάγκο του Ντοκ Ρίβερς.