Ο “τριπλός” Γιάννης δεν απέτρεψε την γκέλα από Ουίζαρντς, εξαιρετικός ο Βούκτσεβιτς

2024-04-03T06:17:33+00:00 2024-04-03T06:17:33+00:00.

03/Apr/24 06:17

Giannis-Vukcevic-Bucks-Wizards
Jess Rapfogel /Getty Images/ Ideal Image

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε νέο τριπλ νταμπλ, αλλά οι Ουίζαρντς νίκησαν με 117-113 στην Ουάσινγκτον.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τριπλ νταμπλ από την τρίτη περίοδο, τελειώνοντας το ματς με 35 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά οι Μπακς δεν άντεξαν απέναντι στους αποκλεισμένους Ουίζαρντς και τώρα κινδυνεύουν να χάσουν την 2η θέση από τους Καβαλίερς.

Οι Μπακς κρατούν μία διαφορά 1.5 παιχνιδιού έπειτα από τη νίκη του Κλίβελαντ στη Γιούτα (129-113) και απομένουν επτά παιχνίδια για να κριθεί το αβαντάζ έδρας στο 2ο γύρο, εφόσον περάσουν.

Ο Γιάννης είχε 15/21 δίποντα και 5/9 βολές σε 36 λεπτά φτάνοντας τα 10 τριπλ νταμπλ στη σεζόν (ρεκόρ καριέρας), αλλά δεν είχε τη βοήθεια του Ντέιμιαν Λίλαρντ που έλειψε.

Τι να πουν και οι Ουίζαρντς, όμως, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Κάιλ Κούζμα και τον Τάιους Τζόουνς, δύο από τους καλύτερους παίκτες τους φέτος.

Ο Κόρεϊ Κίσπερτ πέτυχε 27 πόντους, ο Ντένι Αβντίγια πρόσθεσε 23 και ο Τζόρνταν Πουλ είχε 16 και έκανε ρεκόρ καριέρας με 13 ασίστ στο ενεργητικό του.

Ο Τζάρεντ Μπάτλερ έβαλε 17 πόντους από τον πάγκο για τους Ουίζαρντς.

Οι Μπακς μείωσαν σε 115-113 με τον Κρις Μίντλετον να φτάνει τους 24 πόντους και 11 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν γρήγορη επαναφορά στον Γκιλ στην άλλη άκρη του γηπέδου και αυτός με ένα… περιπετειώδης δίποντα – του έφυγε η μπάλα από τα χέρια- έβαλε τέλος στην αγωνία.

Διπλό ρεκόρ καριέρας ο Βούκτσεβιτς

Το καλύτερο του παιχνίδι στο ΝΒΑ έκανε ο Τρίσταν Βούκτσεβιτς, πετυχαίνοντας διπλό ρεκόρ καριέρας!

Ο πρώην παίκτης της Παρτιζάν πέτυχε 14 πόντους από τον πάγκο των Ουίζαρντς, σπάζοντας εύκολα το προηγούμενο που ήταν έξι πόντοι!

Συνολικά μάλιστα είχε βάλει εννιά πόντους στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια και είχε αγωνιστεί 31 λεπτά όλα κι όλα, όσα ακριβώς έπαιξε και κατά των Μπακς!

Ο Βούκτσεβιτς έπαιξε 31 λεπτά έχοντας 1/6 τρίποντα και 5/11 σουτ συνολικά (3/3 βολές), ενώ πρόσθεσε επτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.