NBA (αποτελέσματα): Νίκη εξάδας από Σανς, το παλεύουν οι Λέικερς για την 8η θέση

2024-04-04T07:49:43+00:00 2024-04-04T07:55:40+00:00.

04/Apr/24 07:49

beal-durant-booker
Christian Petersen/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Σανς πέτυχαν τεράστια νίκη με 122-101 κατά των Καβαλίερς στο Φοίνιξ και ανέβηκαν στην 6η θέση της Δύσης!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Σανς πήραν διαφορά 25 πόντων από το ημίχρονο με το εκπληκτικό δίδυμο των Ντέβιν Μπούκερ-Κέβιν Ντουράντ να σαρώνει, με 40 και 32 πόντους αντίστοιχα!

Μοίρασαν επίσης από οκτώ και επτά ασίστ αντίστοιχα.

Οι Σανς ανέβηκαν στην 6η θέση σε ισοβαθμία με τους Πέλικανς που έχασαν από τους Μάτζικ στη Νέα Ορλεάνη και υποχώρησαν εξαιτίας της τρίτης σερί ήττας τους!

Η κατάσταση είναι ρευστή καθώς οι πέμπτοι Μάβερικς βρίσκονται μόλις μισό παιχνίδι πιο πάνω και οι Κινγκς είναι μισό κάτω από τους Σανς-Πέλικανς, οπότε στα τελευταία έξι παιχνίδια μπορεί να αλλάξουν πολλά στις θέσεις των πλέι οφς και του play-in.

Μπακς σε πτώση, κυρίαρχος Τζάρεν Τζάκσον στο διπλό των Γκρίζλις

Οι Καβαλίερς έμειναν στην 3η θέση της Ανατολής χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν τους Μπακς και να τους “κλέψουν” το αβαντάζ σε περίπτωση που οι δυο τους συναντηθούν στον 2ο γύρο των πλέι οφς.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έβαλε 24 πόντους και το δίδυμο ψηλών, Μόμπλεϊ και Τζάρετ Άλεν, από 20.

Άγγιξαν την 8η θέση οι Λέικερς

Οι Λέικερς νίκησαν δύσκολα με 125-120 τους Ουίζαρντς στην Ουάσινγκτον και έτσι πλησίασαν τους Κινγκς στο ένα παιχνίδι, προσπαθώντας να τους… αρπάξουν την 8η θέση.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όποιος βρεθεί σε αυτήν τη θέση, μπορεί να περάσει στα πλέι οφς με μόλις μία νίκη στο “Play-In”, ενώ από την 9η όπου βρίσκονται τώρα οι Λέικερς, θα χρειαστούν δύο νίκες. Η μία κατά των Ουόριορς υποχρεωτικά…

Ο Άντονι Ντέιβις σάρωσε με 35 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 25 και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του και οι Λέικερς μπήκαν με ένα +15 στην τέταρτη περίοδο αλλά οι Ουίζαρντς το πάλεψαν μειώνοντας στο καλάθι (105-107). Εκεί όμως ο “Βασιλιάς” πήρε την κατάσταση πάνω του και οδήγησε τους Λέικερς στην τρίτη σερί νίκη τους.

Αντετοκούνμπο για Βούκτσεβιτς: Σκέφτεται να ενταχτεί στην Εθνική Ελλάδας!

Ο Τζόρνταν Πουλ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ουίζαρντς, ενώ ο Τρίσταν Βούκτσεβιτς πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας με 15 πόντους σε 21 λεπτά (είχε 14 από το προηγούμενο βράδυ κατά των Μπακς) ξεκινώντας ως βασικός.