Νάγκετς: Ο Μάρεϊ “σκότωσε” στο… μηδέν τους Λέικερς στην ΜΥΘΙΚΗ επιστροφή από το -20

2024-04-23T07:24:18+00:00 2024-04-23T11:47:54+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Apr/24 07:24

jamal-murray
Matthew Stockman / Getty Images / Ideal Image

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ “σκότωσε” στο… μηδέν τους Λέικερς κι υπέγραψε μία τρελή ανατροπή από το -20 για το 2-0 των Νάγκετς!

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματσάρα κι αυτή!

Οι Νάγκετς επέστρεφαν απ’ την… κόλαση και “λύγισαν” ξανά τους Λέικερς (101-99) για να κάνουν το 2-0 στα playoffs του NBA.

Μεγάλος πρωταγωνιστής; Ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Οι Λείκερς σούταραν με 43% στα τρίποντα έναντι 23.5%. Οι Λέικερς έφτασαν ακόμα και στο +20 (48-68) στην τρίτη περίοδο, όμως η εξαιρετική άμυνα του Ντένβερ, το πείσμα κι η υπομονή τους, τους έφερε στο 97-97 μετά από βολές στα 49″ πριν τη λήξη.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς απάντησε σχεδόν αμέσως για το 99-97, όμως  Μάρεϊ είχε ήδη πάρει… φωτιά.

Ο “Βασιλιάς” πήγε να δώσει το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, όμως σε εντελώς ελεύθερο τρίποντο αστόχησε κι οι Νάγκετς πήραν την ευκαιρία τους στα 4.4″ πριν το φινάλε.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης και με μαρκαρισμένο σουτ (από το υψωμένο χέρι του Ντέιβις) “σκότωσε” στο… μηδέν τους Λέικερς κι υπέγραψε μία τρελή ανατροπή από το -20 για το 2-0 των Νάγκετς!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Πόρτερ Τζ. έβαλε άλλους 22, ενώ ο Μάρεϊ τελείωσε το ματς έχοντας 20 πόντους, με τους 14 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο, κουβαλώντας μαζί με τον Νίκολα Γιόκιτς τους Νάγκετς.

Όσο για τους ηττημένους για ακόμη μία φορά Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 32 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρον Τζέιμς 26, με 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο ΝτιΆντζελο Ράσελ πέτυχε 23 πόντους (18 στο πρώτο μέρος) με 7/11 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 44-59, 69-79, 101-99

Νάγκετς: Γκόρντον 14, Πόρτερ 22 (6/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 27 (2/4 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάρεϊ 20 (9/24 σουτ), Κάλντουελ-Πόουπ 6, Γουάτσον 2, Χόλιντεϊ, Τζάκσον, Μπράουν 10

Λέικερς: Ντέιβις 32 (11 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 3, Τζέιμς 26 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ράσελ 23 (7/11 τρίποντα), Ριβς 9 (1/5 τρίποντα), Πρινς 6 (2), Χέιζ, Ντίνγουιντι, Βίνσεντ

Photo Credits: GettyImages