Μπακς – Πέισερς: Ο Σιάκαμ με ρεκόρ καριέρας οδήγησε το break ελλείψει του Γιάννη!

2024-04-24T07:10:36+00:00 2024-04-24T13:03:57+00:00.

24/Apr/24 07:10

Siakam-Lillard-Bucks-Pacers
Stacy Revere/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Πέισερς απάντησαν στους Μπακς με 125-108 στο Game 2 του Μιλγουόκι και έφεραν τη σειρά στα ίσια (1-1) με τον Πασκάλ Σιάκαμ να κάνει ρεκόρ καριέρας στα playoffs!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αυτήν τη φορά η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για τους Μπακς, παρότι και πάλι ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν εντυπωσιακός.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 37 πόντους και οι Πέισερς βρήκαν ξανά το δρόμο για τη νίκη, όπως έκαναν σε ολόκληρη την κανονική περίοδο κατά των Μπακς (4-1)!

Ο Σιάκαμ ήταν ασταμάτητος με 16/23 σουτ, 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του και οι Πέισερς δεν έχασαν σε καμία περίοδο στο επί μέρους σκορ, παίρνοντας μία άνετη νίκη που τους δίνει το αβαντάζ της έδρας και πάντα με το “στάτους” του Γιάννη Αντετοκούνμπο να βρίσκεται στον “αέρα” για το επόμενο παιχνίδι τουλάχιστον.

Οι Πέισερς προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά στο ημίχρονο και εννιά στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά η αντεπίθεση των Μπακς δεν ήρθε ποτέ και οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 12λεπτο κυριάρχησαν με +8 για να πάρουν την πολύτιμη για αυτούς νίκη.

Ο Μάιλς Τέρνερ με 22 πόντους, ο Άντριου Νέμπχαρντ με 20 και ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 12 πόντους κι άλλες τόσες ασίστ στο ενεργητικό του ήταν αυτοί που στάθηκαν κοντά στον Σιάκαμ, βοηθώντας την ομάδα τους να σπάσει την έδρα των Μπακς πολύ σύντομα.

Ο Λίλαρντ είχε 6/13 τρίποντα και πέντε ασίστ κι ο Μπρουκ Λόπεζ τον ακολούθησε με 22 πόντους χάρη στα 6/7 σουτ που έβαλε έξω από τα 6.75 μέτρα, αλλά με μόλις ένα ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Οι Μπακς όμως δεν είχαν άλλον παίκτη ως σημείο αναφοράς στην επίθεση, με τον Κρις Μίντλερον να μένει στους 15 πόντους και τον Μπόμπι Πόρτις να προσθέτει 14 (11 ριμπάουντ) ως αντικαταστάτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο.