Νικς: Μεγάλο “break” και πρόκριση στην επική σειρά με Σίξερς!

2024-05-03T07:55:39+00:00 2024-05-03T07:55:39+00:00.

03/May/24 07:55

Brunson-Oubre-Knicks-Sixers
Tim Nwachukwu/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Νικς έκαναν νέο break στη Φιλαντέλφια και με 118-115 πήραν τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής με 4-2!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Σε μία επική σειρά που όλα – πλην ενός- τα ματς κρίθηκαν με κάτω από επτά πόντους διαφορά (!), οι Νικς επέζησαν στο τελευταίο λεπτό μέσα στη “Φίλι” και πέρασαν στα ημιτελικά της περιφέρειας όπου θα αντιμετωπίσουν τους Πέισερς με το αβαντάζ της έδρας να ανήκει στην ομάδα της Νέας Υόρκης.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, παρότι οι Νικς ξέφυγαν με 109-101, περίπου 2:30 πριν το τέλος της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Οι Σίξερς γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 111-111 με βολές του Ταϊρίς Μάξεϊ, αλλά ο Τζος Χαρτ έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο για να δώσει προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Το ματς μεταφέρθηκε στη συνέχεια στα 4.5 μέτρα με τις δύο ομάδες να είναι απόλυτα εύστοχες. Οι Σίξερς είχαν μία τελευταία ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, αλλά ο Μπάντι Χιλντ σούταρε χωρίς καλές προϋποθέσεις και το διπλό πήγε στους Νικς μαζί με τη μεγάλη πρόκριση.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον έκανε ακόμα μία μυθική εμφάνιση με 41 πόντους και 12 ασίστ σε 44 λεπτά μαγικής παρουσίας του στο παρκέ, οδηγώντας τους Νικς σε back to back προκρίσεις στο 2ο γύρο, για πρώτη φορά από το 2000.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πρόσθεσε 23 πόντους (5/9 τρίποντα) και επτά τελικές πάσες, ο “clutch” Τζος Χαρτ μέτρησε 16 με 14 ριμπάουντ και έξι ασίστ και ο Ο Τζι Ανουνόμπι έβαλε 19.

Ο τραυματίας και με πάρεση προσώπου, Τζοέλ Εμπίντ, τα έδωσε όλα και σε αυτό το παιχνίδι βάζοντας 39 πόντους (13 ριμπάουντ), αλλά για μία ακόμα χρονιά οι Σίξερς απέτυχαν να προχωρήσουν μακριά στα playoffs.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ περιορίστηκε αυτήν τη φορά στους 17 με 6/18 σουτ, άλλους τόσους έβαλε ο Κέλι Ουμπρέ και ο Μπάντι Χιλντ προσπάθησε να κάνει τη διαφορά με 20 πόντους από τον πάγκο έχοντας 6/9 τρίποντα.

Απογοήτευσε ο ακριβοπληρωμένος (39.2εκ. δολάρια), Τόμπι Χάρις, μένοντας στο… μηδέν με 0/2 σουτ σε 29 λεπτά.