Νάγκετς – Τίμπεργουλβς 99-106: Οι πρωταθλητές υποκλίθηκαν στο… άστρο του Έντουαρντς

2024-05-05T09:43:12+00:00 2024-05-05T10:08:46+00:00.

Μάνος Φυρογένης

05/May/24 09:43

Edwards - Nuggets - Timberwolves - Jokic - NBA
Garrett Ellwood/Getty Images/Ideal Image

Οι Τίμπεργουλβς πέρασαν από το Ντένβερ (99-106) και έκαναν με το… καλησπέρα το break στους ημιτελικούς της Δύσης, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντονι Έντουαρτνς.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς άνοιξαν λογαριασμό στην ημιτελική σειρά της Δύσης με τους Νάγκετς. Η παρέα του φοβερού και τρομερού Άντονι Έντουαρτνς έσπασαν την έδρα των πρωταθλητών και πήραν το προβάδισμα (0-1).

Με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία (84-84) στα 6’24” για το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 18-7 και έφυγαν με σπουδαίο “διπλό”.

Οι 43 πόντοι (είχε και 7 ριμπάουντ) του σταρ της ομάδας από τη Μινεσότα, Άντονι Έντουαρτνς, αποτελούν νέο ρεκόρ για τον οργανισμό σε αγώνα των play off.

Από εκεί και πέρα, ο Ναζ Ριντ σημείωσε 14 από τους 16 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο ενώ 20 είχε και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς για τους θριαμβευτές Τίμπεργουλβς που το έβλεπαν… βαρέλι στο δεύτερο ημίχρονο (71.1% εντός πεδιάς).

Ο Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (2/9 τρίποντα), εννιά ασίστ, οκτώ ριμπάουντ αλλά και επτά λάθη.

“Το να κοντράρεις τον καλύτερο παίκτη και την καλύτερη ομάδα του κόσμου, είναι πάντα διασκεδαστικό”, δήλωσε ο Έντουαρντς μετά το τέλος του αγώνα.

Από την άλλη ο Νίκολα Γιόκιτς ρωτήθηκε για το πώς θα… επιβιώσει στη σειρά, έχοντας απέναντί του ψηλούς του βεληνεκούς του Ρούντι Γκομπέρ, Καρλ-Άντονι Τάουνς και Ναζ Ριντ, δίνοντας μία απολαυστική απάντηση. “Θα ήθελα να έχω έναν κλώνο, για να μπορώ να βγαίνω και να ξεκουράζομαι, και αυτός να παίζει. Μετά θα επέστρεφα φρέσκος…”.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-23, 44-40, 71-73, 99-106

Νάγκετς-Τίμπεργουλβς 0-1

Game 1: Νάγκετς-Τίμπεργουλβς 99-106
Game 2: Νάγκετς-Τίμπεργουλβς 7/5
Game 3: Τίμπεργουλβς-Νάγκετς 11/5
Game 4: Τίμπεργουλβς-Νάγκετς 13/5
Game 5: Νάγκετς-Τίμπεργουλβς 15/5*
Game 6: Τίμπεργουλβς-Νάγκετς 17/5*