Κλίβελαντ: Ντόνοβαν Μίτσελ όπως… Σερ Λάνσελοτ οδήγησε τους “Ιππότες” στα ημιτελικά

2024-05-05T21:51:05+00:00 2024-05-05T22:16:53+00:00.

Μάνος Φυρογένης

05/May/24 21:51

Cavs - Cavaliers - Mitchell
David Liam Kyle/Getty Images/Ideal Image

Στους ημιτελικούς της Ανατολής οι Κλίβελαντ Καβαλίερς που ξεπέρασαν στα επτά παιχνίδια τον σκόπελο των Μάτζικ (106-94) και θα βρουν στον επόμενο γύρο του Σέλτικς.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η έδρα είχε την τιμητική της και στο Game 7 της συναρπαστικής σειράς των Καβαλίερς με τους Μάτζικ, στο μοναδικό ζευγάρι του πρώτου γύρου του οποίου η “βαλίτσα” πήγε τόσο μακριά.

Όπως συνέβη και στα προηγούμενα έξι παιχνίδια της σειράς, η γηπεδούχος ομάδα αναδείχθηκε νικήτρια μόνο που πλέον το Ορλάντο δεν θα έχει την ευκαιρία απάντησης.

Οι “Ιππότες” έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (106-94 τελικό) και πήραν εκείνοι το εισιτήριο για τους ημιτελικούς της Ανατολής. Η επιστροφή μάλιστα από το -18 στο οποίο βρέθηκαν, αποτελεί το δεύτερο μεγαλύτερο come back στην ιστορία των Game 7 στα playoffs,

Εκεί θα βρουν τους Μπόστον Σέλτικς που περίμεναν καρτερικά να μάθουν τον αντίπαλό τους. Σπουδαία “τιτανομαχία” μεταξύ Ντόνοβαν Μίτσελ και Πάολο Μπανκέρο. Ο σταρ των Cavs μετά τους 50 πόντους του προηγούμενου αγώνα, στη δεύτερη χρονιά του στο Κλίβελαντ, θα πάει ένα βήμα παραπέρα και ο ίδιος αποτέλεσε για μία ακόμα φορά το βασικό λόγο που συνέβη αυτό.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους (11/26 εντός πεδιάς), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Στον αντίποδα ο Πάολο Μπανκέρο πάλευε μόνος του (38 πόντοι, 16 ριμπάουντ) κρατώντας τους Μάτζικ στο ματς στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως δεν ήταν αρκετός. Έμεινε χαμηλά ο πρωταθλητής κόσμου Φραντς Βάγκνερ που τα… έσπασε με 1/15 (!) εντός πεδιάς.

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 18 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση. Παρόλα αυτά η αντεπίθεση διαρκείας των Καβαλίερς έπιασε τόπο, ξεφεύγοντας μάλιστα και με διψήφια διαφορά (88-77), πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Game1: Καβαλίερς – Μάτζικ 97-83
Game2: Καβαλίερς – Μάτζικ 96-86
Game3: Μάτζικ – Καβαλίερς 121-83
Game4: Μάτζικ – Καβαλίερς 112-89
Game5: Καβαλίερς – Μάτζικ 104-103
Game6: Μάτζικ – Καβαλίερς 103-96
Game7: Καβαλίερς – Μάτζικ 106-94

Τα δωδεκάλεπτα: 18-24, 43-53, 76-68, 106-94