Πέισερς-Νικς 111-106: Από το πουθενά… ήρωας ο clutch Νέμπχαρντ

2024-05-11T07:35:06+00:00 2024-05-11T07:35:06+00:00.

11/May/24 07:35

Nembhard-Halliburton-Turner
Andy Lyons/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον έβαλε 35 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 26, αλλά το 111-106 των Πέισερς κατά των Νικς ήλθε από τα χέρια ενός απρόσμενου ήρωα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Άντριου Νέμπχαρντ πέτυχε τα μοναδικά του καλάθια στα δύο τελευταία λεπτά συμπεριλαμβανομένου ενός τρίποντου με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν για να δώσει τη μεγάλη νίκη στους Πέισερς, μειώνοντας τη σειρά σε 1-2!

Με το σκορ ισόπαλο, ο 24χρονος Νέμπχαρντ έβαλε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Μπράνσον ισοφάρισε με τρίποντο, αφήνοντας 42” στο χρονόμετρο.

Οι Νικς έπαιξαν νταμπλ τιμ στον Χαλιμπέρτον, έδωσε την μπάλα στον Νέμπχαρντ και με τρίποντο από τα 9.5 μέτρα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Πέισερς!

Ο Μπράνσον προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου, αλλά το μακρινό του σουτ δεν βρήκε ούτε… σίδερο και οι Πέισερς μείωσαν σε 2-1, κρατώντας το αήττητο στην Ιντιανάπολις (4-0) στα playoffs!

O Νέμπχαρντ τέλειωσε το ματς με αυτούς τους πέντε πόντους όλους κι όλους, αλλά ήταν καθοριστικοί.

Ο Χαλιμπέρτον πέτυχε 35 (6/16 τρίποντα) με δεύτερο σερί career high και πρόσθεσε επτά ασίστ.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 26 με 9/14 σουτ και ο Μάιλς Τέρνερ πρόσθεσε 21 πόντους, δέκα ριμπάουντ και τρία μπλοκ συμπληρώνοντας την τριάδα των διακριθέντων για τους Πέισερς.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο μέτρησε 35 πόντους με 7/11 τρίποντα κι ο Τζέιλεν Μπράνσον πρόσθεσε 26 και έξι ασίστ για τους Νικς που έπαιξαν χωρίς τον Ανουνόμπι και φυσικά τους Ραντλ, Μίτσελ Ρόμπινσον και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, όλοι τους νοκ άουτ για τη σεζόν.

Ο Άλεκ Μπερκς βρήκε χρόνο από τον πάγκο και έβαλε 14 και ο Τζος Χαρτ έβαλε 10 και μάζεψε 18 ριμπάουντ!