2024-05-23T07:53:56+00:00 2024-05-23T08:10:09+00:00.

23/May/24 07:53

Doncic-McDaniels-Mavericks-Timberwolves
Jesse D. Garrabrant/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του κι οδήγησε τους Μάβερικς σε break με το καλημέρα, επικρατώντας με 108-105 των Τίμπεργουλφς στη Μινεάπολις!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με το σκορ στο 102-98 υπέρ των Τίμπεργουλφς, ο Λούκα Ντόντσιτς ανέλαβε δράση και με ένα clutch καλάθι έφερε τους Μάβερικς στο +4 με 45 δευτερόλεπτα να απομένουν και στη συνέχεια ο Κάιρι Ίρβινγκ με 2/2 βολές “κλείδωσε” τη μεγάλη νίκη για την ομάδα τους!

Ο “Λούκα Μάτζικ” έβαλε 15 από τους 33 πόντους του στην τέταρτη περίοδο – επτά στο ξεκίνημα αυτής, όταν οι Μάβερικς έκαναν σερί 13-0 – και αποδείχτηκε καθοριστικός για τη νίκη.

Οι Μαβς προηγήθηκαν με 97-89 χάρη στο προαναφερθέν σερί, αλλά οι Τίμπεργουλφς απάντησαν και προηγήθηκαν με 102-98 με 3:37 για το τέλος, αλλά σκόραραν ξανά μόλις δέκα δευτερόλεπτα πριν το δραματικό φινάλε.

Ο καυτός Κάιρι Ίρβινγκ έβαλε 30 πόντους, κρατώντας με 24 την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο Ο Λούκα είχε 3/10 τρίποντα, ο Κάιρι 0/3 και οι Μάβερικς συνολικά μόλις 6/25, αλλά είχαν τρομερή διαφορά στα καλάθια μέσα στη ρακέτα με 62-38 πόντους, απέναντι στην καλύτερη άμυνα του ΝΒΑ και τον κορυφαίο αμυντικό της σεζόν (Γκομπέρ)!

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον πρόσθεσε 13 πόντους (2/8τριπ.) και το δίδυμο των σέντερ, Γκάφορντ-Λάιβλι, 10 και 9 αντίστοιχα.

Οι Τίμπεργουλφς το γεγονός ότι ο Άντονι Έντουαρντς δεν μπόρεσε να πάρει πολλές προσπάθειες, μένοντας στους 19 πόντους με 6/16 σουτ, σουτάροντας κυρίως εκτός 7.25 μέτρων (5/12).

Ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς ήταν και πάλι εκπληκτικός με τρίτο σερί 20+ παιχνίδι (παίκτης των 11 πόντων…) τελειώνοντας με 24 και 6/9 τρίποντα!

Ο Καρλ Άντονι-Τάουνς ήταν πολύ άστοχος – 6/20 σουτ – κι έβαλε 16 πόντους, ο Ναζ Ριντ πρόσθεσε 15 κι ο Ρούντι Γκομπέρ έβαλε 12 πόντους για τους Τίμπεργουλφς, που τώρα έχουν τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς στη Μινεάπολις.

Γιάννης: Στην κορυφαία πεντάδα του NBA για έκτη σερί σεζόν!

NBA: Τέσσερις σέντερ στην αμυντική πεντάδα, έγραψε ιστορία ο Γουεμπανιάμα

Σέλτικς: Ο Μπράουν το έσωσε με τρίποντο, οι Πέισερς το χάρισαν με …αυτοκτονία