2016-01-13T09:54:10+00:00 2016-01-13T13:03:34+00:00.

13/Jan/16 09:54

King James Lebron James helps Cavaliers to get the win

Του Γιάννη Ανδριγιαννάκη/ info@eurohoops.net

Οι Καβαλίερς έχαναν για 38 λεπτά, όμως στο τέλος με ηγέτες τους Τζέιμς, Σάμπερτ και Ίρβινγκ κατάφεραν να πάρουν την νίκη (8η συνεχόμενη) μέσα στην έδρα των Μάβερικς με 100-107.

Το Ντάλας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με +16 στην πρώτη περίοδο και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το 38’. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 27 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και ήταν αυτός που ισοφάρισε το ματς 20’ πριν τη λήξη του τέταρτου δωδεκαλέπτου με ένα δυναμικό κάρφωμα, αλλά και αυτός που έκανε το σκορ 105-106 στην παράταση. Ο Κάιρι Ίρβινγκ (22 πόντοι και 9 ασίστ) έβαλε το κρίσιμο τρίποντο 13” πριν από τη λήξη της παράτασης, κάνοντας το σκορ 105-109. Ο Ιμαν Σάμπερτ (10 πόντοι και 3 κλεψίματα) έκανε πολύ αθόρυβη δουλειά παίζοντας την σημαντικότερη άμυνα του αγώνα πάνω στον Νοβίτζκι. Για τους Μάβερικς ξεχώρησαν οι Chandler Parsons (25 πόντοι, 10/14 σουτ και 8 ριμπάουντ) και Ντίρκ Νοβίτζκι (17 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Πάρκερ από τα παλιά

Οι Σπερς παρά το κακό τους ξεκίνημα, πήραν τελικά τη νίκη με 109-99 κόντρα στους Πίστονς. Ο Τόνι Πάρκερ έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι πετυχαίνοντας 31 πόντους με 13/19 σουτ και μαζί με τους ΛαΜάρκους Όλντριτζ (22 πόντους και 13 ριμπάουντ) και Μανού Τζινίμπιλι (15 πόντοι), βοήθησαν η ομάδα τους να πετύχει την 9η στη σειρά νίκη και τη 16η στα τελευταία 17 παιχνίδια.
Για την ομάδα από το Ντιτρόιτ ξεχώρισαν οι Κεντάβιους Κάλντγουελ-Ποπ (25 πόντους με 9/14 σουτ )και Άντρε Ντράμοντ ( 17 πόντοι και 10 ριμπάουντ).

Στη Νέα Υόρκη οι Νικς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Σέλτικς με 120-114

Οι Νικς οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Καρμέλο Άντονι (τραυματίστηκε στην 2η περίοδο) πήραν την 6η τους νίκη στους 8 τελευταίους αγώνες χάρη στους Άρρον Αφαλο (24 πόντοι , οι 20 στο δεύτερο ημίχρονο), Κρίσταπς Πορζίνγκις (26 πόντοι) και Ντέρικ Ουίλιαμς (15 πόντοι και 10 ριμπάουντ). Για την ομάδα από τη Βοστόνη ο Αϊζάι Τόμας πέτυχε 34 πόντους και ο Τζέι Κρούντερ 21 πόντους.