Ντόντσιτς: “Τριπλό” μπασκετικό θαύμα με τρίποντο νίκης και 2-0 για Μάβερικς!

2024-05-25T07:20:16+00:00 2024-05-26T07:56:55+00:00.

25/May/24 07:20

Doncic-Mavericks-Timberwolves
Jesse D. Garrabrant/ Getty Images/ Ideal Image

O μαγευτικός Λούκα Ντόντσιτς έκανε τριπλ νταμπλ κι έβαλε το τρίποντο του αγώνα με 3” να απομένουν, δίνοντας στους Μάβερικς δεύτερη νίκη, 109-108, στη Μινεσότα και τώρα απέχουν δύο νίκες από τους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά από το 2011!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το σκηνικό που στήθηκε ήταν ιδανικό για τον “Λούκα Μάτζικ”

Οι Μάβερικς είχαν μειώσει στους δύο χάρη σε τρίποντο του έτερου ηγέτη τους, Κάιρι Ίρβινγκ, περίπου ένα λεπτό πριν το δραματικό φινάλε στη Μινεάπολις και ο Έντουαρντς έκανε λάθος που δεν άφησε τους Τίμπεργουλφς να πάνε στο +4 ή και παραπάνω.

Η μπάλα πήγε στην περιοχή των γηπεδούχων και κατέληξε στα χέρια του Λούκα.

Οι Τίμπεργουλφς άλλαξαν στο σκριν και πάνω στον Σλοβένο σούπερ σταρ βρέθηκε ο αμυντικός της χρονιάς, Ρούντι Γκομπέρ.

Ο Ντόντσιτς έκανε ένα step back και με τρίποντο-μαχαιριά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αφήνοντας στο χρονόμετρο μόλις τρία δευτερόλεπτα.

Έπειτα από τάιμ άουτ, οι Τίμπεργουλφς έδωσαν το σουτ της νίκης στον Ναζ Ριντ – δικαιολογημένα γαρ αφού είχε 23 πόντους με 6/8 τρίποντα- αλλά το (πολύ καλό) τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή βρήκε σίδερο…

Ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 32 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας έτσι ένα τρομερό παιχνίδι για το όγδοο τριπλ νταμπλ καριέρας σε 42 αγώνες του στα playoffs του ΝΒΑ!

Είχε 5/11 τρίποντα και 7/7 βολές. Μαζί με τον Κάιρι Ίρβινγκ σήκωσαν ψηλά τους Μάβερικς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους (!) προς το τέλος του ημιχρόνου και με 16 στα μέσα της τρίτης περιόδου!

Ο Ίρβινγκ είχε 20 πόντους με 4/7 τρίποντα και έξι τελικές πάσες στο ενεργητικό του.

Μεγάλη συμβολή στη νίκη είχαν οι σέντερ των Μάβερικς, με τον Ντάνιελ Γκάφορντ να βάζει 16 πόντους σε 21 λεπτά ως βασικός και τον Ντέρικ Λάιβλι να προσθέτει 14 από τον πάγκο σε 27 λεπτά συμμετοχής!

Αυτή, όμως, που έδωσε τη νίκη ήταν τελικά η άμυνα των Μάβερικς, η οποία κράτησε τον Έντουαρντς στα 5/17 σουτ και τους 21 πόντους και τον Καρλ Άντονι Τάουνς στους 16 με 4/16 σουτ!

Ο ΜακΝτάνιελς έμεινε στους δύο μετά από μία σειρά 20+ αγώνων.

Ο Ναζ Ριντ έκανε ό,τι μπορούσε με 23 πόντους και 7/9 τρίποντα, ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 18 και ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 16 και 10 ριμπάουντ, αλλά τώρα οι Τίμπεργουλφς πρέπει να κάνουν … πολλά break, όπως πέτυχαν με τους Νάγκετς (τρία) στον προηγούμενο γύρο…