Με Ρόουζ από τα παλιά οι Μπουλς (video)

20 Feb 2016 2016-02-20T11:10:40+00:00.

- 20 Feb 2016

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Οι Μπουλς είχαν ανάγκη από μία μεγάλη νίκη και την πέτυχαν στην έδρα τους απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς! Οι “Ταύροι” δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά την αναμέτρηση όμως στο δεύτερο μισό ανέτρεψαν πλήρων την κατάσταση και πήραν τη νίκη με 116-106.

Η ομάδα του Σικάγο έχει σταθεί εξαιρετικά άτυχη (και) τη φετινή σεζόν με τους πολλούς τραυματισμούς και έτσι θα πρέπει να αναζητήσει λύσεις από παίκτες που δεν θεωρούνται σταρ. Αυτό ανέλαβε να κάνει ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ ο οποίος με 30 πόντους (13/17 σουτ) και 4 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος της ομάδας του. Το τρίπλ-νταμπλ “άγγιξε” ο Πάου Γκασόλ (18π, 11ρ, 9ασ.) με τον Ντέρικ Ρόουζ να προσθέτει ακόμα 26 πόντους και 6 ασίστ.

Από πλευράς Τορόντο το δίδυμο των Λίλαρντ (27π, 8ασ.) και Βαλαντσιούνας (25π, 12ρ) βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα όμως δεν ήταν αρκετό για να αποσοβήσει την ήττα.

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα με τους Ράπτορς να ξεκινούν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκονται μπροστά με 35-24, χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά τους στην επίθεση. Ο αόρατος μέχρι εκείνη τη στιγμή ΜακΝτέρμποτ ανέλαβε στη συνέχεια πρωτοβουλίες και με διαδοχικούς πόντους κράτησε τους Μπουλς μέσα στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 58-52, με τους γηπεδούχους να έχουν “μαζέψει” το κακό τους ξεκίνημα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό για την έκβαση του παιχνιδιού αφού οι Ράπτορς παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το χειρότερο και έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι. Αντίθετα, οι Μπουλς έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ με τον ΜακΝτέρμοτ να χαρίζει το πρώτο προβάδισμα (70-69) και το εξαιρετικό δωδεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 89-81. Παρά το γεγονός πως το μομέντουμ ήταν φανερά υπέρ του Σικάγο, οι Ράπτορς βρήκαν ξανά τον τρόπο να αντιδράσουν και να πλησιάσουν ακόμα και στο -2 (105-103) μετά από καλάθι του Πάτερσον. Ο ΜακΝτέρμον ωστόσο ήταν και πάλι εκεί και παρέα με τους Ρόουζ και Γκασόλ οδήγησε τους “Ταύρους” στη μεγάλη νίκη (116-106).