10/Apr/16 09:41

Προβάδισμα οι Χοκς για το αβαντάζ

10 Apr 2016 2016-04-10T09:41:04+00:00.

- 10 Apr 2016

Η Ατλάντα νίκησε με 118-107 τη Βοστόνη και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης ή έστω της τέταρτης θέσης που δίνει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφς στην Ανατολή.

Η περσινή πρώτη της περιφέρειας βρίσκεται τώρα στην 3η θέση με μία νίκη διαφορά από τους Σέλτικς (ρεκόρ 48-32 με 47-33 η Βοστόνη), ενώ ακολουθούν μία ανάσα πίσω οι Χιτ και οι Χόρνετς με 46-33. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι οι τέσσερις ομάδες μάχονται και εναλλάσσονται στο πλεονέκτημα έδρας εδώ και καιρό και θα αναμετρηθούν μεταξύ τους σε κάθε περίπτωση! Απλά αλλάζει διαρκώς η σύνθεση των ζευγαριών.

Η διαφορά στο σκορ δείχνει πως η Ατλάντα νίκησε εύκολα και έτσι έγινε στην τέταρτη περίοδο. Χρειάστηκε όμως να γυρίσει από το -10 στα μισά του τρίτου 12λεπτου ώστε να ισορροπήσει τον αγώνα πριν πάρει το προβάδισμα με τον Πολ Μίλσαπ να σημειώνει 31 πόντους με 16 ριμπάουντ και πέντε μπλοκ! Ο Τζεφ Τιγκ σταμάτησε στους 24 ενώ ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 για τη Βοστόνη.