17/Apr/16 07:52

Θρίαμβο οι Ουόριορς, αποχώρησε τραυματίας ο Κάρι

17 Apr 2016 2016-04-17T08:38:52+00:00.

- 17 Apr 2016

Οι Ουόριορς διέλυσαν με 104-78 τους Ρόκετς στην πρεμιέρα των πλές οφς με τον Στεφ Κάρι να πετυχαίνει 24 πόντους σε 20 λεπτά και να αποχωρεί με πόνους στον αστράγαλο! Η συμμετοχή του στον επόμενο αγώνα θεωρείται αμφίβολη αλλά ο ίδιος δεν το βλέπει έτσι:

«Αυτή τη στιγμή δεν βλέπω το σενάριο που θα με αφήσει έξω. Εκτός αν κάτι αλλάξει και υπάρχει κίνδυνος για μεγαλύτερο πρόβλημα. Ξέρω πόσο αντέχω στον πόνο και τι μπορώ να περάσω στο παρκέ», δήλωσε μετά το ματς, ενώ κατά τη διάρκεια του παρακάλεσε τρεις φορές (!) τον Στιβ Κερ να μπει και να παίξει. Κι ας ήταν η διαφορά τεράστια…

Παρουσία του Κάρι στο πρώτο μέρος, οι Ουόριορς εξαφάνισαν την μπάλα. Προηγήθηκαν με 60-33 κρατώντας τον Χάρντεν στους τέσσερις πόντους με τέσσερα φάουλ. Γρήγορα φορτώθηκε με τρία κι ο Πατ Μπέβερλι που έκανε δύο σκληρά στον Κάρι προκαλώντας κι έναν καυγαδάκι. Άρχισε πάλι ο Πατ, που προκάλεσε τη μήνη του κόσμου. Αμφότεροι φορτώθηκαν με μία τεχνική ποινή αφού ο Κάρι αντέδρασε. Με το που βγήκε ο «ενοχλητικός» Μπέβερλι, ο Κάρι «οργίασε» με αντίπαλο τον Τέρι και εκεί τέλειωσαν όλα.

Ο Κάρι ήταν στιγμές που είχε σκοράρει περισσότερο κι από ολόκληρους τους Ρόκετς (17-15 για παράδειγμα). Μόλις αποχώρησε στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, το Χιούστον μάζεψε τη διαφορά ως τους 15 πόντους αλλά όχι παραπέρα, αφού οι Ουόριορς βρήκαν πόντους κι από τον πάγκο τους.

Ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 16 πόντους αλλά με 4/14 σουτ, ο Γκριν είχε 12-10, ενώ 12π πέτυχε ο Μαρίς Σπιτς. Από το Χιούστον, ο Χάρντεν έβαλε εντέλει 17 χωρίς καμία βολή (!), ενώ ο έτυχε 14 με 11 ριμπάουντ αλλά 4/11 βολές.