17/Apr/16 08:34

Άντεξαν οι Χοκς με Τιγκ κορυφαίο!

17 Apr 2016 2016-04-17T08:34:01+00:00.

- 17 Apr 2016

Οι Χοκς πήγαν από τον παράδεισο στην κόλαση και πίσω μέσα σε ένα ημίχρονο, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το πλεονέκτημα έδρας με 102-101 έναντι των Σέλτικς.

Η Ατλάντα έχασε προβάδισμα 17 πόντων από το ημίχρονο (51-34) με τη Βοστόνη να γυρνάει σιγά, σιγά το παιχνίδι, κάνοντας το προσπέρασμα με 83-80 στα μισά της τέταρτης περιόδου, σοκάροντας το κοινό των Χοκς. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Τζεφ Τιγκ ανέλαβε δράση και με δικές του δημιουργίες και πόντους (σκορ από Μίλσαπ και Χόρφορντ), άντεξαν, πέρασαν ξανά μπροστά και νίκησαν τους Σέλτικς.

Τα χειρότερα για τον Μπραντ Στίβενς συνέβησαν ακριβώς εκεί που η ομάδα του προσπέρασε. Ο Έιβερι Μπράντλεϊ – από τους κορυφαίους του σε άμυνα και επίθεση (18 πόντοι) – ένιωσε ένα ισχυρό τράβηγμα στο γοφό και μάλλον υπέστη βαριά θλάση αφού όπως παραδέχτηκε κι ο προπονητής του, το πόδι ήταν πολύ πρησμένο μετά το ματς.

Κορυφαίος για την Ατλάντα δεν ήταν άλλος από τον Τζεφ Τιγκ ο οποίος είχε 23 πόντους με 12 ασίστ και τις δύο βολές που “έκλεισαν τη συμφωνία” για τους Χοκς. Πρώτος σκόρερ και εφάμιλλος του Τιγκ, ήταν ο Αλ Χόρφορντ με 24 και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κεντ Μπέιζμορ σταμάτησε στους 23 κι αυτός.

Από τους Σέλτικς ο Αϊσάια Τόμας σημείωσε 27 πόντους παρότι “κολύμπησε” στα ρηχά στην αρχή του αγώνα (συν οκτώ ασίστ), ενώ ο Μπράντλεϊ με 18 κι ο Μάρκους Σμαρτ με 15 τον ακολούθησαν.