20/Apr/16 07:51

Καμία τύχη στη “Γερακοφωλιά”!

20 Apr 2016 2016-04-20T07:53:43+00:00.

- 20 Apr 2016

Οι Ατλάντα Χοκς “πάτησαν” τους Σέλτικς με 89-72 φτάνοντας τη σειρά στο 2-0 και θα πάνε στη Βοστόνη με την ασφάλεια που τους δίνει η διατήρηση του πλεονεκτήματος έδρας.

Και ναι, καλά το καταλάβατε. Η άμυνα μπετόν-αρμέ έδωσε στα “Γεράκια” τη νίκη κρατώντας τη Βοστόνη στους επτά πόντους στην πρώτη περίοδο το οποίο είναι ότι χειρότερο έχουν πετύχει στην περήφανη ιστορία τους στα πλέι οφς, ενώ από το 1954 που ισχύει ο περιορισμός χρόνου στις επιθέσεις δεν υπήρχε ομάδα με λιγότερους πόντους σε ένα 12λεπτο.

Οι Χοκς μπλόκαραν ότι… έβρισκαν μπροστά τους με ρεκόρ ιστορίας 15 τάπες, ενώ οι Σέλτικς είχαν 5/28 τρίποντα και 28/88 σουτ εντός πεδιάς. Περιττά οποιαδήποτε άλλα σχόλια.

Αντίθετα, μόνο ο Πολ Μίλσαπ ήταν… ανταγωνιστικός στις κακές επιδόσεις των Σέλτικς με 1/12 σουτ. Όμως στάθηκαν στο ύψος τους τα υπόλοιπα αστέρια των Χοκς με τον Κάιλ Κόρβερ να εμφανίζεται “καυτός” με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα, άλλους τόσους έβαλε ο Αλ Χόρφορντ με πέντε τάπες επιπλέον, ενώ ο Τζεφ Τιγκ είχε 13 με έξι ασίστ.

Το ματς ξέφυγε από την αρχή (24-3 στο 10′), οι Σέλτικς μείωσαν ως τους 10 πόντους αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό υποχρεώνοντας τη Βοστόνη στην έβδομη σερί ήττα τους σε πλέι οφς! Από το 2013 έχουν να κερδίσουν και τώρα πρέπει να το κάνουν τέσσερις φορές επί των στιβαρών Χοκς…