22/Apr/16 09:25

Διπλό “μπλακ τζακ” από Λάουρι-ΝτεΡόζαν

22 Apr 2016 2016-04-22T09:25:06+00:00.

- 22 Apr 2016

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν και ο Κάιλ Λάουρι στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων μετά δύο μέτρια παιχνίδια και με 21 πόντους από τον καθένα, οι Ράπτορς πέρασαν ένα όμορφο βράδυ στην Ιντιάνα, επικρατώντας με 101-85 των Πέισερς.

Το Νο2 της Ανατολής πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας που έχασε στην πρεμιέρα ολόκληρων των εφετινών πλέι οφς, κυριαρχώντας από το πρώτο 12λεπτο του αγώνα. Προηγήθηκαν με 17 πόντους στο ημίχρονο και ουδέποτε κοίταξαν πίσω τους.

Το All Star δίδυμο των Ράπτορς που τους οδήγησε σε ρεκόρ κανονικής περιόδου φέτος, είχε 15/63 σουτ μαζί στα δύο πρώτα ματς! Στο ένα τη γλίτωσαν πάντως. Αυτή τη φορά όμως έπαιξαν ταυτόχρονα καλά με 15/40 σουτ, ενώ ο Λάουρι μοίρασε και οκτώ τελικές πάσες. Μαζί τους και ο Ντεμάρε Κάρολ που επίσης «κρύφτηκε» στο ξεκίνημα της postseason έχοντας 17 (3/9τριπ.), ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας κυριάρχησε και πάλι με 9 πόντους και 14 ριμπάουντ έναντι του Μαχινμί.

Ο Πολ Τζορτζ ένιωσε και πάλι μόνος (όπως στο δεύτερο ματς) με 25 πόντους , 10 ριμπάουντ και έξι ασίστ αλλά με μόλις 1/8 τρίποντα. Ήταν αλάνθαστος όμως από τη γραμμή (12/12) αλλά δεν είχε συμπαραστάτες στην επίθεση πέρα ίσως του Μάιλς Τέρνερ με 17π. και Τζόρτζι Χιλ που έβαλε 13. Λίγα πράγματα όμως…