24/Apr/16 09:14

Έχουν σφυγμό οι Χόρνετς!

24 Apr 2016 2016-04-24T09:14:12+00:00.

- 24 Apr 2016

Την πρώτη τους νίκη στα playoffs του NBA μετά από 14 (!) χρόνια πέτυχαν οι Χόρνετς! Η ομάδα της Σάρλοτ υποδέχθηκε τους Χιτ και χάρη στην εντυπωσιακή τρίτη περίοδο κατάφερε να επικρατήσει με το άνετο 96-80.

Συνολικά έξι παίκτες των γηπεδούχων ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Λιν (18π, 4ρ, 4ασ.), Καμίνκι (15π, 6ρ) και Ουίλιαμς (12π, 15ρ) να ξεχωρίζουν. Η νίκη ήρθε επί της ουσίας μέσα από την άμυνα αφού σε αντίθεση με τα πρώτα δύο παιχνίδια που δέχθηκαν 123 και 115 πόντους αντίστοιχα, η άμυνα των Χόρνετς κράτησε τους αντιπάλους της στους 80 πόντους.

Γενικά, ήταν ένα παιχνίδι που οι επιθέσεις δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν με τα “αστέρια” των δύο ομάδων να μένουν αρκετά χαμηλά. Από πλευράς Μαϊάμι, Ο Χασάν Ουάιτσαϊντ πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 18 ριμπάουντ, την ώρα που οι Ντενγκ (19π, 8ρ) και Ουέιντ (17π, 7ρ) προσπάθησαν να βοηθήσουν.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόλις για ένα ημίχρονο αφού οι Χιτ κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο μισό (49-44). Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Χόρνετς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους σκορ 26-14 κάτι που τους χάρισε σαφές προβάδισμα νίκης (75-58) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το τελικό αποτέλεσμα (96-80) που βρήκε τους Χόρνετς να μειώνουν τη σειρά σε 2-1 και να πετυχαίνουν την πρώτη νίκη σε postseason μετά από 12 σερί αποτυχίες.