Πραγματικοί… πολεμιστές οι Ουόριορς!

2016-04-25T00:30:11+00:00 2016-04-25T00:39:05+00:00.

25/Apr/16 00:30

Οι Ούοριορς… τίμησαν το όνομα τους κι αντέδρασαν υποδειγματικά μετά το σοκ του τραυματισμού του Στεφ Κάρι, επικράτησαν 121-94 στο Χιούστον κι έκαναν το 3-1 με ρεκόρ τριπόντων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τους “πολεμιστές” κι οι Ρόκετς έδειχναν ικανοί να τους αναγκάσουν στη δεύτερη σερί ήττα τους για πρώτη φορά στη σεζόν. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε κι ο τραυματισμός του Στεφ Κάρι και τα πράγματα έδειχναν πολύ δύσκολα για το Γκόλντεν Στέιτ.

Κι όμως, η απουσία του Κάρι λειτούργησε ευεργετικά για τους Ουόριορς, οι οποίοι αντέδρασαν υποδειγματικά και από το 56-56 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο +21 (97-76) καθώς έκαναν επιμέρους 41-20 στην τρίτη περίοδο! Πρωταγωνιστές σε αυτό το ξέσπασμα ήταν οι Κλέι Τόμπσον (23π. με 7/11τρ.) και Ντρέιμοντ Γκριν (18π. με 4/6τρ.), ενώ καταλυτική ήταν κι η παρουσία του Αντρέ Ιγκουόνταλα (22π. με 9/11 σουτ).

Οι Ουόριορς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21/40 τρίποντα, τα οποία αποτελούν νέο ρεκόρ όσον αφορά στα περισσότερα εύστοχα σε έναν αγώνα των playoffs του ΝΒΑ!