02/May/16 09:55

Πρόκριση και τώρα… Χιτ για τους Ράπτορς!

02 May 2016 2016-05-02T09:56:17+00:00.

- 02 May 2016

Οι Ράπτορς έκαναν τα εύκολα δύσκολα, πήγαν να χάσουν μέσα από τα χέρια τους μία νίκη που έμοιαζε εύκολη, όμως παρέμειναν ψύχραιμοι και επικράτησαν τελικά με 89-84 των Πέισερς. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Τορόντο έκανε το 4-3 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ανατολής εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Χιτ.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ήταν αρκετά άστοχος με 10 στα 32 σουτ, ωστόσο πέτυχε 30 πόντους και μαζί με τους Βαλαντσιούνας (10π, 15ρ) και Λόουερ (11π, 9ασ, 4ρ) έσπρωξαν τους Καναδούν στη νίκη. Σημαντικές λύσεις έδωσε και ο ρούκι, Νόρμαν Πάουελ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο για να προσθέσει 13 πόντους και 3 ριμπάουντ αποδεικνύοντας πως μπορεί να βοηθήσει στα κρίσιμα με το καλημέρα.

Για λογαριασμό των Πέισερς, ο μεγάλος τους ηγέτης σταμάτησε στους 26 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά παρά την τρομερή παρουσία του στη σειρά αποχαιρέτισε πολύ νωρίς τα φετινά playoffs. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μόντα Έλις (15π, 7ασ, 4ρ) – Τζορτζ Χιλ (19π) χωρίς όμως να καταφέρουν να χαρίσουν την πρόκριση στην ομάδα τους.

Το παιχνίδι φάνηκε πως θα είναι ντέρμπι από τα πρώτα του λεπτά αφού οι Ράπτορς προσπάθησαν να ξεφύγουν αλλά η Ιντιάνα είχε πάντα τις λύσεις και κατάφερε να κρατηθεί κοντά τόσο στην πρώτη περίοδο (28-23) όσο και στο τέλος του ημιχρόνου (50-44).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι σημείωσαν το καθοριστικό ξέσπασμα αφού με επί μέρους σκορ 11-2 ξέφυγαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με +15 (61-46). Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και μέσα σε ένα κλίμα απόλυτης αποθέωσης το Τορόντο μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα ασφαλείας με 78-64. Και όμως! Οι Πέισερς δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν πρώτα σε 85-79 και στη συνέχεια σε απόσταση μίας κατοχής με 87-84. Η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ αφού το λάθος του Τζορτζ και οι εύστοχες βολές του ΝτεΡόζαν διαμόρφωσαν το τελικό 89-84 και έδωσαν την πρόκριση στο Τορόντο.