03/May/16 07:48

Τα έκανε όλα ο Λεμπρόν, 1-0 οι Καβαλίερς

03 May 2016 2016-05-03T08:56:10+00:00.

- 03 May 2016

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 25 πόντους οδήγησε τους Καβαλίερς στην όγδοη σερί νίκη τους και ένατη συνολικά (9-0) επί των Χοκς στα πλέι οφς, ανοίγοντας με 104-93 τα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας.

Για να φτάσουν ως το άνετο όπως δείχνει +11 τα… χρειάστηκαν, καθώς πήγαν να βγάλουν τα μάτια μόνοι τους. Παρότι προέρχονται από οκτώ ημερών καθισιό, οι Καβαλίερς δεν έδειξαν «σκουριασμένοι» καθώς προηγήθηκαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ως και το 32’ του αγώνα όταν έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (72-54).

Αυτό που φαινόταν ως εύκολη νίκη, εξελίχθηκε σε μία «μάχη χαρακωμάτων». Ο Ντένις Σρόντερ με 27 πόντους συνολικά και ένα επιθετικό ξέσπασμα σε εκείνο το σημείο, οδήγησε τους Χοκς σε μεγάλη ανατροπή και μέσα σε 12 λεπτά (τέσσερα πριν το τέλος) έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 88-87! Απίστευτο…

Οι Καβς αφυπνίστηκαν έστω κι αργά. Πρώτα ο Σμιθ και μετά ο Λεμπρόν έβαλαν καθοριστικά καλάθια, ενώ θυμήθηκαν να παίξουν άμυνα όπως στο μεγαλύτερο πρώτο διάστημα του αγώνα. Δέχτηκαν μόλις πέντε πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο και πήραν τη νίκη χωρίς σασπένς: «Παίξαμε Οκ. Δεν νομίζω πως φτάσαμε στα στάνταρντ μας», δήλωσε ο Λεμπρόν που εκτός από τους 25 πόντους (11/21 σουτ) είχε ακόμα επτά ριμπάουντ, εννιά ασίστ και πέντε κλεψίματα!

Ο Έρβινγκ είχε 21 με 3/5 τρίποντα, ο Λοβ 17 (11ρ.) και ο Τζέι Αρ Σμιθ 12 με 4/7 τρίποντα για τους Καβς. Από την Ατλάντα, υστέρησαν οι βασικοί Κόρβερ (3), Τιγκ (8) και Χόρφορντ (10), ενώ πλην του εκπληκτικού Σρόντερ (27 με 5/10τρ.), ο Μίλσαπ πέτυχε 17 με 13 ριμπάουντ κι ο Κεντ Μπέιζμορ 16 με 12.