08/May/16 07:41

Ο Λάουρι νίκησε τον Ουέιντ, break οι Ράπτορς

08 May 2016 2016-05-08T07:41:30+00:00.

- 08 May 2016

Η κατρακύλα του Κάιλ Λάουρι στα πλέι οφς σταμάτησε μέσα στο Μαϊάμι. Ο άσος των Ράπτορς έβαλε όσα … δεν είχε βάλει στα προηγούμενα ματς και με 33 πόντους οδήγησε το Τορόντο σε μεγάλο διπλό επί των Χιτ με 95-91, ανακτώντας έτσι το αβαντάζ έδρας και το προβάδισμα στη σειρά (2-1).

Ο Λάουρι είχε 33 πόντους με 11/19 σουτ και 5/8 τρίποντα αλλά το κυριότερο ήταν ότι σήκωσε στις πλάτες την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο με 29, όταν ο Ντουέιντ Ουέιντ θυμήθηκε τις πιο ένδοξες μέρες του και με 38 πόντους (επίσης 29 στο δεύτερο με 4/6 τρίποντα ενώ θυμίζουμε πως πριν δύο παιχνίδια έβαλε το πρώτο από τον Δεκέμβριο!) πήγε να πάρει το παιχνίδι μόνος του.

Πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για το +3 στην προτελευταία επίθεση των Ράπτορς, ο Τζόνσον αστόχησε κι ο ΝτεΡόζαν που τέλειωσε με 19 πόντους, κλείδωσε με μία βολή τη νίκη του Τορόντο.

Το παιχνίδι ίσως να μην είχε αγωνιώδη εξέλιξη, αν δεν τραυματιζόταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας, διαδεχόμενος τον τραυματισμό του αντίπαλου βασικού σέντερ, Χασάν Ουάιτσαϊντ. Ο τελευταίος έφυγε νωρίς στη δεύτερη περίοδο με τραυματισμό στο γόνατο κι ο Λιθουανός σάρωσε τον Ουντόνις Χάσλεμ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 22′. Όμως στα μισά της τρίτης περιόδου και με τους Ράπτορς στο +13, κτύπησε κι ο Βαλαντσιούνας με διάστρεμμα.

Εκεί ακριβώς ο Ουέιντ κι οι συμπαίκτες του σάρωσαν το Τορόντο καθώς σκόραρε μόνο ο Λάουρι και μάλιστα πέρασαν μπροστά και με πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο (78-73) αλλά η… βενζίνη δεν έφτανε για παραπάνω.

Ο Ντράγκιτς έβαλε 12 πόντους και ο Τζο Τζόνσον 10 για τους Χιτ (μαζί 9/25 σουτ όμως), ενώ για τους Ράπτορς η τριάδα στην οποία αναφερθήκαμε έκανε όλη τη ζημιά.