17/May/16 07:48

“Κεραυνοί” στο κεφάλι των πρωταθλητών!

17 May 2016 2016-05-17T07:48:52+00:00.

- 17 May 2016

Οι «Κεραυνοί» κτύπησαν και το Όκλαντ! Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησε με 108-102 τους Ουόριορς κι έκαναν το break στην πρεμιέρα των δυτικών τελικών, σπάζοντας την έδρα των πρωταθλητών που είχαν χάσει δύο ματς όλα κι όλα στην κανονική περίοδο στην Όρακλ Αρίνα. Τις προηγούμενες εβδομάδες οι Θάντερ πέρασαν με δύο νίκες από το Σαν Αντόνιο με τη μία ήττα στο γήπεδο τους όλη τη σεζόν…

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τους Θάντερ να επιστρέφουν από το ημίχρονο στο οποίο οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 60-47! Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έβαλε 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άνταμς με βολές κι ο Ντουράντ με ένα σουτ μέσης απόστασης στα 30’’ έφτασαν τους Θάντερ στο +5 (105-100), αλλά το παιχνίδι είχε ακόμα ζουμί.

Ο Ιγκουοντάλα μείωσε σε 105-102 και πάνω στην πίεση των Ουόριορς, ο Ουέστμπρουκ φαίνεται πως κάνει βήματα πριν σταματήσει την επίθεση για να σιγουρέψει την κατοχή με ένα τάιμ άουτ! Ο Κερ διαμαρτυρήθηκε έντονα, το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι, αλλά οι διαιτητές δεν πτοήθηκαν. Ο Ράσελ έβαλε τη μία βολή στα 14” (υπήρχε δηλαδή χρόνος για ένα τρίποντο αν η μπάλα δινόταν στους Ουόριορς), ο Κάρι αστόχησε στο τρίποντο και με άλλες δύο βολές, ο Ουέστμπρουκ σιγούρεψε το 1-0 για τους Θάντερ.

Δείτε τη φάση

Τα διαφορετικά ημίχρονα

Οι Ουόριορς τα έκαναν όλα σωστά στο πρώτο μέρος. Όπως συνηθίζουν στο Όκλαντ δηλαδή. Μπήκαν δυνατά, ξέφυγαν στο σκορ, έβαλαν 60 πόντους (60-47) και έδειχναν πως δεν εύκολα ή δύσκολα θα έκαναν το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα.

Πρώτα από όλα, οι Θάντερ ήταν άκρως αποτελεσματικοί στην άμυνα, ειδικά στην τέταρτη περίοδο όταν δέχτηκαν μόλις 14 πόντους. Οι λιγότεροι που έβαλαν φέτος οι Ουόριορς σε μία περίοδο στην postseason.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκλεισε το ματς με 26 πόντους αλλά δεν πανηγυρίζει: «Γιατί; Απλά κάναμε το 1-0, δεν κερδίσαμε το πρωτάθλημα», δήλωσε ο KD, ενώ ο Ράσελ που είχε 27 πόντους, 12 ασίστ και επτά κλεψίματα δήλωσε για την αμφισβητούμενη φάση: «Συνέχισα να παίζω μέχρι που άκουσα το σφύριγμα».

Ο Στεφ Κάρι είχε 26 πόντους με 6/14 τρίποντα και ρεκόρ 10 ριμπάουντ στα πλέι οφς, συν επτά ασίστ που όμως συνοδεύτηκαν από επτά λάθη: «Χάσαμε λίγο το μυαλό μας. Πήγαμε σε πολλά βιαστικά σουτ. Δεν είναι ωραίο να χάνεις το πρώτο ματς ειδικά μέσα στο γήπεδο σου. Θα δείξουμε από τι είμαστε φτιαγμένοι επιστρέφοντας από το 0-1», είπε ο MVP αποφασισμένος να γυρίσει καλύτερος.

Ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 25 με εννιά ριμπάουντ και 3/8 τρίποντα, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν τέλειωσε με 23 πόντους αλλά 0/4 τρίποντα και 5/9 βολές.

Εκτός από το «θανατηφόρο» δίδυμο των Θάντερ, ο Στίβεν Άνταμς πρόσθεσε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ιμπάκα έκανε επίσης νταμπλ-νταμπλ με 11-11, ενώ ο Ουέιτερς σταμάτησε στους 10 με 4/6 σουτ.