19/May/16 08:20

Σαρωτική απάντηση από Στεφ και Ουόριορς!

19 May 2016 2016-05-19T08:20:57+00:00.

- 19 May 2016

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς σάρωσαν με 118-91 τους Θάντερ στο δεύτερο τελικό της Δύσης και έτσι η σειρά πάει στην Οκλαχόμα Σίτι στα ίσια (1-1)!

Όλη η ιστορία του παιχνιδιού περικλείεται σε ένα μικρό διάστημα στην τρίτη περίοδο. Με περίπου επτά λεπτά να απομένουν και τους Θάντερ να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι (στο -7) χάρη στους 23 πόντους ως εκείνη τη στιγμή από τον Κέβιν Ντουράντ, ο Στεφ Κάρι αποφάσισε να μας θυμίσει ποιος είναι ο MVP και πρώτος σκόρερ της σεζόν.

Ο «μάγος» έβαλε 15 πόντους μέσα σε ελάχιστα λεπτά και το ρευστό προβάδισμα των Ουόριορς μετατράπηκε σε ένα άνετο και μη αναστρέψιμο +20! Ο Κάρι τέλειωσε το ματς με 28 πόντους και 5/8 τρίποντα σε μόλις 30 αγωνιστικά λεπτά, ενώ είχε ακόμα 5/5 βολές και 4/7 δίποντα.

“Αισθάνομαι μεγάλη χαρά, δεν το κρύβω. Ο Στεφ έκανε τη δουλειά του όπως πάντα”, σχολίασε ο Στιβ Κερ.

Ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 15 με μόλις 5/17 σουτ, ενώ από τον πάγκο ήρθαν οι Ιγκουοντάλα (14), Σπέιτς (13) και Εζέλι (12).

Οι Θάντερ ήταν πίσω στο σκορ σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά το ίδιο είχε συμβεί και στο πρώτο ημίχρονο της πρεμιέρας. Αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν καν να δούνε στα μάτια τον Κάρι. Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 29 πόντους με 11/18 σουτ αλλά υπέπεσε σε οκτώ λάθη, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έμεινε στους 16 με 5/14 σουτ και 12 ασίστ!

Η σειρά πάει τώρα στην Οκλαχόμα Σίτι κι αν οι Θάντερ καταφέρουν να κρατήσουν το πλεονέκτημα έδρας, τότε θα βρεθούν μία νίκη μακριά από μία επική πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Το ίδιο θα συμβεί όμως με διπλό break από τους Ουόριορς…