Αγρίεψε η… Αρκούδα, “εκτόξευση” για Ρόκετς

2016-10-31T10:30:23+00:00 2016-10-31T10:30:23+00:00.

31/Oct/16 10:30

Δύο νίκες μετράνε στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν οι Χιούστον Ρόκετς, και οι δύο αυτές νίκες είναι απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, που σε τρεις αναμετρήσεις δεν έχουν καταφέρει ακόμα να πάρουν την πρώτη τους νίκη.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ουέσλεϊ Μάθιους ισοφάρισε στο τέλος για τους Μάβερικς (92-92, 4” πριν το τέλος) με τρίποντο (είχε 3/15 τρίποντα στο ματς), αλλά 1” πριν το τέλος ο Τζέιμς Χάρντεν κέρδισε φάουλ από τον παίκτη της ομάδας του Ντάλας και με μία εύστοχη βολή, οι Ρόκετς επικράτησαν με το τελικό 93-92.

Πριν δύο ημέρες, η ομάδα από το Χιούστον, είχε πάει στο Ντάλας και είχαν επικρατήσει με 106-98. έτσι οι Μάβερικς του Ντιρκ Νοβίτζκι, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο Χιούστον, μετράει 3 ήττες σε ισάριθμους αγώνες και ψάχνει την πρώτη νίκη της σεζόν.

Στο μεταξύ, στο Μέμφις, οι Γκρίζλις χρειάστηκαν την παράταση, προκειμένου να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς. Μάλιστα για να στείλουν το παιχνίδι στον εξτρά χρόνο χρειάστηκε να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Μαρκ Γκασόλ, 15” πριν το τέλος του αγώνα και να κάνει το 100-100. Στην παράταση οι “Αρκούδες” επέβαλαν τον ρυθμό τους και κέρδισαν με 112-103.

Η τετράδα Μαρκ Γκασόλ (20π.), Μάικ Κόνλεϊ (24π.), Ζακ Ράντολφ (22π.) και Βινς Κάρτερ (18π.) ήταν αυτή που οδήγησε τους Γκρίζλις στη νίκη, ενώ από την άλλη η εμφάνιση του Τζον Ουόλ με 22 πόντους και 13 ασίστ δεν έφτανε.