02/Nov/16 10:58

Χιτ: Νίκη στην παράταση κατά των Κινγκς, καλή παρουσία ο Κουφός

02 Nov 2016 2016-11-02T10:58:56+00:00.

- 02 Nov 2016

Οι 30 πόντοι του ΝτεΜάρκους Κάζινς και άλλοι τόσοι από τον Ρούντι Γκέι δεν έφτασαν στους Κινγκς που είδαν τους Χιτ να επικρατούν στην παράταση με 108-96. Ο Κώστας Κουφός δεν ξεκίνησε αυτή τη φορά στη βασική πεντάδα του Σακραμέντο, με τον Ματ Μπαρνς να παίρνει τη θέση του.

Ίσως το έκανε ο κόουτς Γέργκερ επειδή το αντίπαλο “τεσσάρι”, ο Λουκ Μπάμπιτ, είναι σουτέρ και ίσως ο Κουφός να μην μπορούσε να τον ακολουθήσει. Όπως και να ‘χει, ο Έλληνας σέντερ έπαιξε από τον πάγκο και μάλιστα είχε το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής ως τώρα με 25 λεπτά. Ο Κουφός πέτυχε έξι πόντους με 3/3 δίποντα (αστόχησε σε τρίποντο!), ενώ μάζεψε εννιά ριμπάουντ και μπλόκαρε ένα σουτ.

Οι Κινγκς ίσως να έφευγαν νικητές αλλά ο Γκέι αστόχησε στο σουτ-νίκης, ενώ ο Κάζινς δεν αγωνίστηκε στην παράταση καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ τα οποία έκανε όλα στην τέταρτη περίοδο!!! Το έκτο μάλιστα έγινε μισό λεπτό πριν το τέλος και ενώ φαινόταν πως ήταν αμυντικό και καλάθι, ο διαιτητής γραμμής σωστά είδε την παράβαση του Κάζινς. Πάντως, ευτυχώς, δεν … έσπασε τίποτα μετά την αποβολή του.

Οι Χιτ είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους (5/8τριπ.), οκτώ ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ άξια στάθηκαν δίπλα του οι επίσης περιφερειακοί Ντιόν Ουέιτερς (20π.) και Τάιλερ Τζόνσον (22π.)