Πορζίνγκις και Καρμέλο Άντονι ανέβασαν τους Νικς

15 Nov 2016 2016-11-15T08:54:10+00:00.

- 15 Nov 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μία απόφαση του Τζεφ Χόρνασεκ στο ημίχρονο άλλαξε εντελώς την εικόνα των Νικς κατά των Μάβερικς. Ο κόουτς των Νικς αποφάσισε να αφήσει τον Νοά στον πάγκο και από το -3 (39-36) του ημιχρόνου, η Νέα Υόρκη νίκησε πανεύκολα με 93-77 χάρη στο “κοντό” σχήμα.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πέρασε στη θέση “πέντε” και ο Καρμέλο Άντονι στο “τέσσερα”, κάνοντας την άμυνα των Νικς πιο αποτελεσματική και την επίθεση πολύ πιο ευέλικτη αφού ο έλειπε ο βαρύς και άτεχνος Νοά. Μήπως να το υιοθετούσε το σύστημα αυτό;

Ο Λετονός εντυπωσίασε και πάλι με 24 πόντους (8/16 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ ο “Μέλο” που έκανε θραύση στο δεύτερο μέρος, έφτασε και αυτός στον ίδιο αριθμό πόντων με 8/18 σουτ.

Δείτε το δίδυμο των Νικς που δεν άφησε περιθώρια στους ελλιπείς Μάβερικς (έξω Νοβίτσκι και Ντερόν Ουίλιαμς) που είχαν και πάλι για πρώτο σκόρερ τον Χάρισον Μπαρνς (20π.).