“Μάγεψαν” του Νικς με σούπερ Ουόλ οι Ουίζαρντς

18 Nov 2016 2016-11-18T13:20:05+00:00.

Stelios Toromanidis

- 18 Nov 2016

Οι Ουίζαρντς σημείωσαν την τρίτη φετινή τους νίκη σε σύνολο έντεκα αγώνων, μετά την σχετικά άνετη επικράτηση απέναντι στους Νικς με 119-112, στην επιστροφή του Μπιλ από τον τραυματισμό του.

Το… σχετικά άνετη έχει να κάνει με την διακύμανση του σκορ. Λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, οι Ουάσινγκτον πήραν διαφορά 37 πόντων (85-58) και έδειχναν πως θα φτάσουν στην νίκη με εμφατικό τρόπο. Όταν όμως ο MVP της αναμέτρησσης, Τζον Ουόλ (23 π., 11 ασίστ) έκατσε στον πάγκο, οι Νιου Γιορκ Νικς αναπτέρωσαν και με ένα εκπληκτικό σερί 43-25 (!) μείωσαν στους εννιά πόντους (110-101).

Κάπου εκεί επέστρεψε στον αγώνα ο Ουόλ, έβαλε κρίσιμους πόντους και καθάρισε το ματς. Πέραν του εξαιρετικού Αμερικανού γκαρντ, θετικοί για τους νικητές ήταν οι Όττο Πόρτερ Τζούνιορ (21 π.) και Μράντλει Μπιλ (18 π.). Από την μεριά των φιλοξενούμενων κορυφαίοι ήταν οι Ντέρικ Ρόουζ(27 π.), Καρμέλο Άντονυ (19 π.) και Μπράντον Τζένινκς (17 π.).

Οι Νικς, με αυτήν την ήττα, υποχώρησαν στο 5-7, έχοντας πέντε ήττες σε έξι εκτός έδρας μας.