Μίνι κρίση στους Καβαλίερς, τους “πάτησαν” οι Κλίπερς μέσα στο Κλίβελαντ!

02 Dec 2016 2016-12-02T10:06:18+00:00.

- 02 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά τρία δυνατά χαστούκια που δέχτηκαν οι Κλίπερς αμέσως μετά την πρωτοπορία του σε ολόκληρο το ΝΒΑ, ήρθε η στιγμή να παίξουν στα ανώτατα όρια τους όπως δήλωσε και ο Ντοκ Ρίβερς. Και το έκαναν μέσα στο Κλίβελαντ, 113-94, επί των πρωταθλητών που έχασαν για δεύτερη συνεχόμενο φορά (και μάλιστα με σημαντικές διαφορές) μετά τη νίκη των Μπακς εναντίον τους.

Με 23 πόντους του Τζέι Τζέι Ρέντικ (4/6 τρίποντα) και ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του με 11 ασίστ από τον Μπλέικ Γκρίφιν (μόλις 13 πόντους πάντως…), οι Κλίπερς ήταν υπέροχοι στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, σταματώντας έτσι το αρνητικό σερί των τριών ηττών.

Ο Λεμπρόν που έμεινε στα χαμηλά με 16 πόντους (5/14 σουτ, πέντε ασίστ, πέντε ριμπάουντ αλλά και πέντε λάθη) δεν έδειξε ακόμα να ανησυχεί παρά την τέταρτη ήττα τους, τη δεύτερη στη σειρά: “Ήταν δύο πολύ φτωχά σε απόδοση παιχνίδια. Θα ευχόσουν να μη γίνουν συνεχόμενα, αλλά συμβαίνει. Αν συμβεί και τρίτη φορά, τότε να το συζητήσουμε”.

Αν και ο Κρις Πολ φορτώθηκες νωρίς με φάουλ πρόλαβε σε 25 λεπτά να βάλει 16 πόντους με εννιά ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ από τους Καβαλίερς, ο Κάιρι Ίρβινγκ φαινόταν καλύτερος από τους άλλους με 28 πόντους.