Δύσκολα οι Σέλτικς με Χόρφορντ, τίποτα ο Κουφός

03 Dec 2016 2016-12-03T10:42:58+00:00.

- 03 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Σέλτικς χρειάστηκαν ένα σερί 10-0 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και τους 26 πόντους (οκτώ ριμπάουντ, έξι μπλοκ!) του Αλ Χόρφορντ για να καταβάλλουν την αντίσταση του ΝτεΜάρκους Κάζινς (28) και των Κινγς με 97-92.

Ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε στη βασική πεντάδα αλλά ήταν σαν να μην… ξεκίνησε. Έπαιξε εννιά λεπτά και έμεινε στον πάγκο για το υπόλοιπο παιχνίδι χωρίς να σκοράρει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνουμε τον κόουτς Γέργκερ, που είδε τον Έλληνα σέντερ να κάνει τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια ερχόμενος από τον πάγκο στα οποία συμπτωματικά ή όχι, οι Κινγκς νίκησαν.

Η Βοστόνη στηρίχθηκε στον εκπληκτικό Δομινικανό σέντερ αλλά και τον Αϊσάια Τόμας που ναι μεν τα έσπασε για να βάλει 20 πόντους (6/21 σουτ, 0/5 τρίποντα), αλλά οι 14 μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο όταν η ομάδα του γύρισε το παιχνίδι. Ο Τζα Κράουντερ πρόσθεσε 16 και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 15 με εννιά ασίστ.

Ο Κάζινς απάντησε στον Χόρφορντ με 28 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ, αλλά δεν είχε τόση υποστήριξη όπως ο αντίπαλος του, αφού ο Γκέι με τον Κόλισον έμειναν στους 13 πόντους.