Η άμυνα των Τζαζ “στραγγάλισε” τους Κινγκς, χαμηλά ο Κουφός

11 Dec 2016 2016-12-11T08:32:59+00:00.

- 11 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η άμυνα των Τζαζ είναι φημισμένη, η καλύτερη στο ΝΒΑ και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο. Η Γιούτα πέτυχε την όγδοη νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας με 104-84 των “χλωμών” Κινγκς του Κώστα Κουφού που έμεινε χαμηλά.

Δεν είναι μόνο οι 84 πόντοι αλλά το γεγονός ότι στην τελευταία περίοδο κράτησαν τους αντιπάλους τους στους οκτώ πόντους (!), καλύπτοντας έτσι το πρόβλημα που είχαν με τα πολλά λάθη.

Ο Γκόρνταν Χέιγουορντ με 26 πόντους και ο ισοπεδωτικός Ρούντι Γκομπέρ με 17, συν 14 ριμπάουντ και έξι μπλοκ πρωταγωνίστησαν για τους Τζαζ που με 26-8 στην τελευταία περίοδο “καθάρισαν” το παιχνίδι, αφού ως τότε ήταν διεκδικούμενο.

Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε τέσσερις πόντους με 2/4 σουτ, πήρε ένα ριμπάουντ και μπλόκαρε ένα σουτ, ενώ χαμηλά έμεινε και ο άσος των Κινγκς, ο ΝτεΜάρκους Κάζινς με 16 πόντους. Είκοσι πέτυχε ο Γκέι.

“Βάλαμε οκτώ πόντους και σουτάραμε συνολικά με 37%”, είπε μάλλον με απεγνωσμένο ύφος ο κόουτς Γέργκερ ξέροντας πως τίποτα δεν πήγε καλά στα 12 λεπτά που έκριναν το παιχνίδι.