14/Dec/16 08:16

“Φωτιά” ο Μπλέντσο, φρέναρε τους Νικς

14 Dec 2016 2016-12-14T08:22:00+00:00.

- 14 Dec 2016

Οι Νικς πήγαν φουριόζοι στο Φίνιξ αλλά οι Σανς ήταν οι αυτοί που πήραν τη νίκη (113-111, 101-101 κ.α.) στην παράταση, χάρη σε καλάθι του Έρικ Μπλέντσο

Ο γκαρντ του Φίνιξ πέτυχε το νικητήριο καλάθι 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Καρμέλο Άντονι να κάνει air ball 5.9” πριν το τέλος. Ο Μπλέντσο τελείωσε το ματς με 31 πόντους (12/12 βολές), 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ! Ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς όπου σκόραρε με 30+ πόντους…

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τάισον Τσάντλερ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 23 ριμπάουντ!

Κάπως έτσι οι Νικς αναγκάστηκαν να γνωρίσουν την μόλις δεύτερη ήττα τους στα τελευταία οκτώ ματς, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Κρίσταπς Πορζίνγκις (34π., 8ρ.). Δεν πήρε, όμως, βοήθειες από τον άστοχο Άντονι (13π. με 3/15 σουτ).

Η Νέα Υόρκη δεν είχε στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος ένοιωσε ενοχλήσεις στη μέση και δεν επέστρεψε στο παρκέ.