Ο Μπιλ “σκότωσε” τους Κλίπερς!

19 Dec 2016 2016-12-19T01:19:09+00:00.

- 19 Dec 2016

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Σε ένα ιδιαίτερα χορταστικό παιχνίδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι Ουίζαρντς επιβεβαίωσαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση επικρατώντας με 117-110 των Κλίπερς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ που σταμάτησε στους 41 πόντους στο πέμπτο του παιχνίδι τη φετινή σεζόν με 30+ πόντους. Εξίσου σημαντική συνεισφορά είχε ο “καυτός” στην τελευταία περίοδο Μόρις με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζον Ουόλ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό της ομάδας από το Λος Άντζελες, που δέχθηκε επί μέρους σκορ 000-000 στην τελευταία περίοδο, ξεχώρισε ο Μπλέικ Γκρίφιν με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από εκεί και πέρα, νταμπλ-νταμπλ πέτυχαν οι Τζόρνταν (13π, 17ρ) και Πολ (13π, 12ασ.) με τον Τζέι Τζέι Ρέντικ να σταματάει στους 17 τους περισσότερους από τους οποίους στο πρώτο μισό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τους Ουίζαρντς να διατηρούν οριακό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-27) αλλά στη συνέχεια να βλέπουν τον Ρέντικ να ανεβάζει “στροφές” και σε συνεργασία με τον Γκρίφιν να διαμορφώνουν το 55-52 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με +10 (71-61) όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Ουάσινγκτον. Με τον Μπράντλεϊ Μπιλ να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν το -10 έγινε -2 (85-87). Το νέο ξέσπασμα των Κλίπερς τους έδωσε αέρα εφτά πόντων (102-95) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού ο Μόρις κέρδισε διαδοχικές μάχες κοντά στο καλάθι και διαμόρφωσε το 106-104 με 3.31′ στο ρολόι. Ο εκνευρισμός των Κλίπερς ήταν φανερός και η διπλή τεχνική ποινή στον Ντοκ Ρίβερς με το σκορ στο 110-104 έκρινε οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των Ουίζαρντς.