21/Dec/16 08:42

“Γίγαντας” Τόμας, στην παράταση οι Σέλτικς!

21 Dec 2016 2016-12-21T08:50:57+00:00.

- 21 Dec 2016

Ο Αϊζέια Τόμας έκανε άλλη μια τεράστια εμφάνιση κι οδήγησε τους Σέλτικς στην νίκη (112-109, 97-97 κ.α.) μέσα στο Μέμφις

Ο γκαρντ της Βοστόνης, ο οποίος όσο μπόι του λείπει τόσο τσαμπουκά έχει, έκανε νέο ρεκόρ καριέρας, σημειώνοντας 44 πόντους με 7/10 τρίποντα (ισοφάρισε την καλύτερη του επίδοση) και 17/17 βολές!

Μάλιστα, τους 36 πόντους τους πέτυχε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και σκοράροντας 7 στο έξτρα πεντάλεπτο οδήγησε τους “Κέλτες” στην τρίτη σερί νίκη τους.

Εκτός της εξαιρετικής επίδοσης του Τόμας, ο οποίος τα κατάφερε επιχειρώντας μόλις 16 σουτ(!), πολύ καλή ήταν η παρουσία του Αλ Χόρφορντ! Συγκεκριμένα, έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Έιβερι Μπράντλεϊ.

Ο Μαρκ Γκασόλ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους Γκρίζλις αλλά το σουτ του στα 2” πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας δεν βρήκε στόχο. Τελικά, το Μέμφις έχασε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε με +17 στην τρίτη περίοδο.