“Καυτοί” Κινγκς, βοήθησε αρκετά ο Κουφός

24 Dec 2016 2016-12-24T08:25:07+00:00.

- 24 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς πέτυχε 32 πόντους με επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ συν τέσσερα κλεψίματα, ο Κώστας Κουφός ήταν πολύ καλός καθώς πρόσθεσε 12 (6/8 δίποντα) με τέσσερα ριμπάουντ και οι “καυτοί” Κινγκς πέρασαν από τη Μινεσότα με 109-105!

Αυτή ήταν η τρίτη τους συνεχόμενη νίκη και η τέταρτη σε πέντε παιχνίδια, μετατρέποντας τους σε διεκδικητές μίας θέσης των πλέι οφ στη Δύση.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι οι “Βασσιλιάδες” έδρασαν στην τέταρτη περίοδο (και στις τέσσερις νίκες ήρθαν από πίσω στο σκορ και έχουν 96-62 στους πόντους σε αυτό το σερί!) υπερισχύοντας σε αυτή με 31-20 των γηπεδούχων, που δεν άντεξαν παρά το εντυπωσιακό ρεκόρ καριέρας του Ζακ ΛαΒιν με 40 πόντους και 7/12 τρίποντα!

Ο Τάι Λόουσον συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με εννιά από τους 15 πόντους να σημειώνονται στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Κάζινς με 21 στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός που πραγματικά έκανε τη διαφορά.